Solární elektrárny budou omezeny cenovým stropem

Ekonomika
7. 10. 2010 15:44
Solární elektrárny bují v Česku jako houby po dešti.
Solární elektrárny bují v Česku jako houby po dešti.

Cenový strop pro elektřinu z obnovitelných zdrojů a poplatek za odchylky v distribuční soustavě zavede další návrh zákona k omezení vlivu obnovitelných zdrojů energie na růst cen elektřiny. Na Žofínském fóru o energetice to dnes řekl šéf Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt.

Počítá se také se vznikem fondu, do kterého budou provozovatelé solárních elektráren přispívat pro budoucí likvidaci vyřazených solárních panelů. Zákon by mohl podle Fiřta platit zhruba v březnu příštího roku, nyní ho projednává legislativní rada vlády.

"Podle zákona nebude podporován žádný zdroj, jehož elektřina bude dražší než 6 tisíc korun za megawatthodinu," uvedl Fiřt. Týkalo by se to však zdrojů připojených až po začátku platnosti nového zákona.

Zákon bude souviset s Národním akčním plánem o obnovitelných zdrojích, který stanovuje limity pro rozvoj obnovitelných zdrojů. "Podpora obnovitelných zdrojů už nebude neohraničená," uvedl Fiřt. Obnovitelné zdroje se podle něj budou moci rozvíjet jen do té míry, která dovolí státu v roce 2020 vyrábět třináct procent energie z těchto zdrojů, jak se ČR zavázalo v rámci EU.

Měl by být také vytvořen fond pro budoucí likvidaci vyřazených solárních panelů. "Přesná podoba tohoto fondu je ještě předmětem diskuse, ale bude to obdoba jaderného účtu," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Na jaderný účet, který je určený na nakládání s radioaktivními odpady, odvádějí peníze původci těchto odpadů.

Solární elektrárny by podle návrhu měly také platit za situace, kdy způsobují odchylky v distribuční soustavě. "Fotovoltaika a větrná energie nejsou regulovatelné a způsobují odchylky, když vyrábějí více energie, než síť potřebuje," uvedl Fiřt. "Nyní dostanou tyto zdroje zaplaceno za dodanou elektřinu, ale ponesou také zodpovědnost za vyřešení a zaplacení odchylek."

Podle Fiřta by elektřinu z obnovitelných zdrojů neměly v budoucnosti vykupovat distribuční společnosti, ale jeden či dva obchodníci za celou republiku. "Finanční vypořádání by pak probíhalo přes operátora trhu, který má databázi všech registrovaných účastníků trhu s elektřinou," řekl Fiřt.
"Centrální řízení by proces vykupování elektřiny zjednodušilo," dodal.

Kvůli vysokým příspěvkům na obnovitelné zdroje hrozí v roce 2011 zdražení elektřiny pro domácnosti o zhruba 12 procent a pro průmyslové podniky o asi 17 procent. Vláda nyní hledá opatření, jak tento růst cen omezit. Zrušila například podporu solárních elektráren na volné ploše a zrušila jejich osvobození od daně z příjmů. Chce podporovat jen menší sluneční zdroje na budovách.

Podle Fiřta ale stát reaguje příliš pozdě, řada opatření začne platit až od příštího roku, a ceny elektřiny tak ovlivní rozvoj solárních zdrojů do konce letošního roku. Kvůli ekonomické krizi v letošním roce poprvé do roku 2003 klesla cena elektřiny. "Cena měla klesnout také příští rok, ale kvůli obnovitelným se tak nestane," uvedl Fiřt. ERÚ podle něho dlouhodobě upozorňoval na zdražení elektřiny v důsledku legislativy podporující obnovitelné zdroje.

Vládou ustanovený koordinační monitorovací výbor předložil vládě tento týden opatření, podle kterého by se zátěž z příspěvku na obnovitelné zdroje rozdělila do více částí. Vláda návrh projedná příští týden, aby začal platit co nejdříve.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas dnes řekl, že Občanská demokratická strana (ODS) chce připravit takové kroky proti zdražení elektrické energie kvůli podpoře solárních elektráren, aby nárůst ceny v příštím roce nebyl dvouciferný. Cena elektřiny je podle šéfa ODS jedním z klíčových faktorů pro konkurenceschopnost českých firem.

Sociální demokracie zase hodlá předložit vládě novelu zákona, která by měla pomoci v příštím roce omezit zdražení elektřiny v důsledku rozvoje solárních elektráren. Novela počítá se zavedením padesátiprocentní daně z příjmu za každou kilowatthodinu vyrobené elektřiny ze solárních zdrojů. Ve středu to řekl stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek.

Svaz průmyslu a dopravy ČR poslal minulý týden vládě dopis, ve kterém žádá o zastavení zdražení elektřiny. "Záměrem naší iniciativy je přivést vládu a politiky k přijetí takových opatření, která by zabránila avizovanému skokovému zvýšení cen elektrické energie," uvedl šéf svazu Jaroslav Míl. 

K výzvě se připojila také Hospodářská komora ČR. "Průmyslníci a podnikatelé jsou připraveni znovu jednat s vládou o otázkách možného skokového zdražení cen elektrické energie v souvislosti s fotovoltaikou pro rok 2011 a další roky a hledat nástroje a systémové mechanismy, aby k tomuto zdražení, které může mít nedozírné následky pro podnikatele, nedošlo," uvedla dnes Hospodářská komora ve svém stanovisku.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ