Proces
Stát prý přišel o miliardy. Znalci tepali posudek k privatizaci OKD
19.02.2016 14:35
Dva znalecké posudky zpochybnily závěry Rudolfa Douchy, který je viněn z hrubého zkreslení posudku, na jehož základě byl v roce 2004 prodán státní podíl v těžební firmě OKD. Kvůli špatnému posudku podle obžaloby vznikla škoda 5,7 miliardy korun. Znalci, které si při vyšetřování případu najala policie, původní posudek označili za nevěrohodný nebo za nesprávný. Mimo jiné kvůli tomu, že Doucha neocenil podnik jako celek včetně dceřiných firem. Závěry znalců se přitom považují za stěžejní důkazy celé kauzy. Soud bude pokračovat 18. března, kdy budou k případu vypovídat první svědci.
Doucha se hájí tím, že neměl posuzovat majetkový podíl státu v OKD, ale měl ocenit pouze akcie. Profesor Mařík z Vysoké školy ekonomické dnes před soudem uvedl, že má jiný názor. "Myslím si, že jeho úkolem bylo ocenit podnik jako celek," uvedl Mařík, který je na vysoké škole vedoucím katedry financí a oceňování podniků. Podle něj měl do posudku zahrnout i akcie dceřiných společností OKD. "Tvrzení, že dceřiné společnosti není nutno zahrnovat, podle mě není v pořádku," dodal Mařík. Na základě výsledku pak podle něj měl znalec vypočíst hodnotu státního podílu ve firmě.
Znalkyně Jana Němečková označila Douchův posudek za neucelený, chybí v něm třeba podrobný popis činnosti OKD nebo pozice firmy na trhu. "Posudek nepovažujeme za věrohodný a správný. Posudek je mylný až zavádějící," prohlásila Němečková před soudem. Uvedla také, že posudek nezahrnuje ocenění veškerého majetku těžební firmy.
"Já tvrdím, že jsem to ocenil správně," nesouhlasil Doucha v soudní síni s názory znalců. Připomněl, že na vytvoření posudku měl jeden měsíc. "Měl jste na to opravdu málo času, to já bych si netroufnul," reagoval Mařík. Doba na vypracování posudku byla velmi krátká i podle Němečkové.
V kauze figurují také dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Podle obžaloby jim muselo být jasné, že prodejní cena OKD vychází z nesprávných závěrů znaleckého posudku, který si nechal fond vypracovat. Všichni vinu odmítají. Hájí se mimo jiné tím, že prodejní cena státního podílu neměla vzejít ze znaleckého posudku. Konkrétní cena se navíc podle obžalovaných domlouvala na úrovni tehdejších ministrů financí a průmyslu, kterými byli Bohuslav Sobotka a Milan Urban (oba ČSSD).
Fond národního majetku měl v těžařské firmě zhruba 46procentní podíl. Obviněný Doucha ze společnosti Vox consult vyčíslil hodnotu státní části firmy na dvě miliardy korun. Podle obžaloby však při svém hodnocení pominul některé složky majetku dolů, mezi něž patřily třeba dceřiné firmy a rekreační objekty, a chybně vyčíslil hodnotu téměř 44.000 bytů v majetku OKD. Podle státního zástupce Tomáše Černého při tvorbě posudku nepostupoval správně a používal špatné informace, které nakonec dostala na stůl vláda.
Prodej akcií v roce 2004 schválila vláda ČSSD Stanislava Grosse. Fond národního majetku státní podíl prodal za 4,1 miliardy korun skupině Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy korun. Způsobená škoda 5,7 miliardy korun je tak podle žalobce rozdílem těchto částek.
Karbon Invest patřil Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi. Koláček s Votavou o dva měsíce později celé OKD prodali investiční skupině RPG Industries, kterou vedl Zdeněk Bakala. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.
Obžaloba Douchu viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu hrozí až deset let vězení. Zbývající dva muži jsou viněni z porušení povinností při správě cizího majetku, za což jim hrozí až osm let vězení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.