Pracovní místa
Statistika: Loni propouštěli nejvíc stavbaři a restaurace
12.03.2015 06:30 Původní zpráva
Stavebnictví z dlouhodobé krize stále nevybředlo. Jenom v průběhu loňského roku museli zaměstnavatelé v tomto oboru propustit 6200 lidí. Podobně na tom byli i těžaři a firmy podnikající v ubytování a pohostinství. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.
Stavebnictví se potýká s úbytkem pracovních sil dlouhodobě. Problémy začaly už s krizí v roce 2008, po níž výrazně poklesla soukromá výstavba. Oboru se dotkla i úsporná opatření Nečasovy vlády, která šetřila na "státních" stavbách. "Stavební produkce od roku 2009 nepřetržitě klesala," říká analytik trhu práce ze společnosti Akcenta Miroslav Novák. Úbytek pracovních míst v loňském roce je ovšem podle něj způsoben převážně tím, že je čím dál více stavbařů nucených pracovat na živnostenské listy.
Těžařské firmy loni podle statistiků snížily počet svých zaměstnanců o 1100, hotely a restaurace pak celkově snížily početní stavy o čtyři tisíce lidí.
V případě těžařů je důvod jednoduchý. O uhlí není tak velký zájem jako dříve. To je koneckonců vidět i na nedávných demonstracích v Polsku, kde zaměstnavatelé také přistupují k utlumování těžby. "U hotelů a restaurací bude z větší části asi stejná příčina jako u stavebnictví. Čím dál tím více lidí tam pracuje na sebe," říká Novák.
To, že se mnoha firmám nechce přijímat zaměstnance na pracovní poměr, dosvědčují koneckonců i statistici. "Výrazně vzrostl evidenční přepočtený počet u administrativních a podpůrných činností, o 10 400, což je spojeno s nárůstem počtu zaměstnanců agentur práce," konstatovali. Zaměstnanci agentur práce jsou totiž do firem přidělováni podle jejich okamžitých potřeb. Oproti klasickým firemním zaměstnancům jsou často znevýhodněni tím, že nedosáhnou na mnohé benefity ani nemají jistotu, že si práci dlouhodobě udrží.
Naopak si v počtu zaměstnanců polepšily především firmy ze zpracovatelského průmyslu. Meziročně jich přibylo 22 300. "Dařilo se především výrobě motorových vozidel a firem, které jsou na ně navázány," říká Novák.
Firmy tak musejí najímat nové lidi. Nejde však o vysoce specializované práce. "Více pracovních míst zatím vzniká na nízkopříjmových pozicích. To souvisí třeba s velkými náborovými akcemi průmyslových podniků na dělnické profese," konstatuje Jiří Cihlář ze společnosti Next Finance.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.