Velká investice. Do Česka míří korejský výrobce pneumatik

Ekonomika
14. 5. 2014 18:01
Do průmyslové zóny Triangle na Žatecku míří jihokorejský výrobce pneumatik Nexen (ilustrační foto).
Do průmyslové zóny Triangle na Žatecku míří jihokorejský výrobce pneumatik Nexen (ilustrační foto).

Do průmyslové zóny Triangle na Žatecku míří jihokorejský výrobce pneumatik Nexen s investicí až za 40 miliard korun. Pokud se uskuteční, bude to největší zahraniční investice v Česku. Počáteční hodnota by měla být 22,8 miliardy, za které chce firma v zóně postavit továrnu pro zhruba tisíc zaměstnanců. Časem se počet pracovních míst může zvýšit až na 2300. Zaznělo to na mimořádném zasedání zastupitelů Ústeckého kraje, kteří ve středu schválili prodej pozemku Nexenu. Kvůli investici v pátek do regionu přijede premiér Bohuslav Sobotka.

Firma zvažovala umístění svého závodu také v Moravskoslezském kraji nebo v některém z okolních států, například v Polsku. "Vláda se intenzivně věnuje všem významným investicím a snaží se posílit konkurenceschopnost naší země v soutěži s ostatními státy, které o tyto přímé investice rovněž usilují," uvedl Sobotka. Za aktivitu při lákání investora pochválil vedení kraje a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. S ním i zástupci kraje bude premiér o investici v pátek jednat přímo v zóně Triangle.

Výstavba továrny Nexen na Žatecku by výrazně pomohla snížit vysokou nezaměstnanost v regionu, uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podíl lidí bez práce v Ústeckém kraji je nejvyšší v ČR, v dubnu zde bylo bez práce téměř 65 tisíc lidí. Marek také upozornil, že investice by přinesla zakázky i dodavatelům korejské firmy. "Takže ve výsledku by ten výsledek byl ekonomický efekt výrazně vyšší, než jen hodnota samotné investice, respektive produkce té továrny," řekl. Navíc by se podle něj snížila závislost hospodářského růstu ČR na vývozu a zvýšily daňové příjmy pro stát.

Nexen má zájem celkem o 70 hektarů, přičemž v první vlně to bude 60 hektarů patřících Ústeckému kraji. Zastupitelé schválili prodej pozemků v zóně Triangle za cenu jedno euro (přibližně 27,5 Kč) za metr čtvereční. Standardní cena v zóně Triangle je přitom 400 korun za čtvereční metr a loni v listopadu zastupitelé schválili cenu 150 až 350 korun za metr čtvereční. Během jednání s jihokorejským partnerem tak kraj v rámci investiční pobídky ještě výrazně slevil. Zastupitelé to odůvodnili snížením nezaměstnanosti v Ústeckém kraji díky vzniku nových pracovních míst.

Jako kompenzaci cenového rozdílu přibližně 260 milionů korun kraj po státu požaduje 304 milionů korun na přímé investice spojené se vstupem Nexenu do Trianglu a dalších 401 milionů na další plánované investice v průmyslové zóně, které s příchodem jihokorejské společnosti přímo nesouvisejí. Tyto kompenzace musí schválit vláda. Jak řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný, pokud by se tak nestalo, smlouva s investorem by byla neplatná.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje bude smlouvu schvalovat na svém dalším zasedání 28. května. Potom půjde do vlády. Definitivně jasno o příchodu Nexenu do České republiky by tak mělo být do měsíce. Poté by mohly začít přípravné práce na stavbu továrny. Vyrábět pneumatiky, kterými zásobuje závody korejských automobilek Hyundai a Kia v České republice a na Slovensku, ale i boleslavskou Škodu Auto, by Nexen na Žatecku mohl začít zhruba za dva roky.

Pro prodej pozemku Nexenu bylo 36 z 40 hlasujících zastupitelů Ústeckého kraje. Jeden byl proti, dva se zdrželi a jeden hlas byl neplatný. "Jsem rád, že tak rozhodli. Věřím, že v nejbližších letech se prokáže správnost jejich postoje," řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Někteří opoziční zastupitelé, jako například Šárka Zimová Dostálová (PRO!kraj), poukazovali na nedostatečné informace o investorovi, jehož jméno bylo do poslední chvíle oficiálně tajné. Jiří Zelenka (Severočeši.cz) prohlásil, že podporovat by se měli především čeští podnikatelé, a ještě před hlasováním zasedání opustil.

Radek Vonka (ODS) zase připomněl osud společnosti Panasonic. Ta byla největším zaměstnavatelem v zóně Triangle, ale na konci roku 2012 ukončila výrobu a bez práce zůstalo na 600 lidí. Podle ředitele agentury CzechInvest Ondřeje Votruby se v rámci České republiky jednalo o jeden z mála případů a firma navíc všechny investiční pobídky vrátila.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ