Velké spoření: manažeři do vlaků
24.01.2010 09:00 Původní zpráva
Minulý rok byl u mnoha firem ve znamení výrazných úspor. Opulentní letecké služební cesty do zahraničí se staly minulostí a manažeři business třídu v letadle vyměnili za vlak, v lepším případě za nízkonákladovou leteckou společnost.
Firmy loni výrazně omezily služební cesty svých manažerů kvůli všeobecnému řezání nákladů. "Tržby v oblasti služebních cest ke konci listopadu poklesly v průměru zhruba o pětadvacet procent," shrnuje situaci na českém trhu pro on-line deník TÝDEN.CZ šéf české pobočky společnosti Carlson Wagonlit Travel Jiří Homolka. "Některé cestovky v tomto segmentu klesly i k třiceti procentům," doplňuje. Prosinec přitom podle Homolky celková čísla nijak znatelně nezmění k lepšímu, protože se jedná o nejslabší měsíc. Celý trh s business travel přitom podle odhadů dosáhne téměř osm miliard korun.
Trend prudkého poklesu potvrzují i ostatní cestovní kanceláře zabývající se služebními cestami. "V loňském roce se celkově snížily tržby za prodeje letenek zhruba o dvacet pět procent," říká provozní ředitelka pro střední a východní Evropu společnosti American Express Jana Martincová. "Obrat loni klesl na 79 procent roku 2008," doplňuje generální ředitel Hogg Robinson Pavel Němec. V propadu tržeb se však také projevily nižší průměrné ceny letenek.
Seškrtané služebky
Firmy jako DHL, Vodafone, Siemens, Plzeňský Prazdroj či poradenské KPMG, Ernst & Young nebo bankovní domy - ty všechny loni kvůli úsporám výrazně omezily služební cesty. "Tak jako každý rozumný podnik na trhu jsme loni omezili zbytné výdaje, jako je letecká doprava na místa, kam je možné ve srovnatelném čase a levněji dojet vlakem," uvádí Jiří Moser, vedoucí partner oddělení poradenství PricewaterhouseCoopers Česká republika.
ČTĚTE TAKÉ: Bilance 2009. Bankroty firem se zvojnásobily
Firmy často služební cestu nahrazují videokonferencí. „Už loni jsme přistoupili k aktivnějšímu využívání video a telekonferencí na úkor zahraničních služebních cest," říká mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík. Podle zástupců cestovek zabývajících se služebními cestami totiž firmy nastavují novou cestovní politiku, kdy svým manažerům nedovolují cestovat business třídou, a pokud ano, tak pouze nejvyššímu vedení.
"Některé firmy dokonce určily jakýsi "rádius" vzdálenosti od sídla firmy v Česku, což je většinou Praha, a do míst, která sem spadají, se nyní jezdí pouze vlakem, anebo - v případě více osob - i autem, uvádí zástupce jedné z cestovek, který si nepřál být jmenován. Do „rádiusu" spadá například Bratislava, Budapešť, Vídeň, Berlín, Mnichov.
Vlakem i letos
Pokles prodejů letenek pociťují i letecké společnosti. "Lufthansa v prvních devíti měsících roku 2009 zaznamenala více než pětiprocentní pokles příjmů z prodeje první a business třídy dálkových letenek," uvedl mediální zástupce společnosti Jan Laštovička. Příjmy z prodeje těchto letenek přitom u společnosti Lufthansa obvykle tvoří zhruba polovinu z příjmů z prodeje všech letenek. Výrazné omezení služebních cest zaznamenala i společnost Air France KLM. „Díky restriktivním opatřením u firemní klientely byl pokles obzvlášť znatelný u cestujících v obchodní třídě," potvrzuje pro on-line deník TÝDEN.CZ ředitel Air France KLM pro ČR a Slovensko František Šilink. Letecké společnosti proto musejí také šetřit a některé z nich business třídu zrušily úplně.
ČTĚTE TAKÉ: Zloději okradli spící manažery v byznys třídě Air France
Situace ani letos nebude růžovější. "V oblasti Corporate Business Travel nedojde v roce 2010 k žádnému výraznému zlepšení," uzavírá Homolka. "Pokud ano, maximálně do tří až čtyř procent, což bude stále výrazně pod roky 2008 a 2007."
Ilustrační foto: Profimedia.cz, Jan Zatorský
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.