Vlastní měna TNE, tvrdší než euro. Bič na chudobu v Česku?

Ekonomika
21. 9. 2013 18:15
Při nákupu v Cukrárně Dlask se prohnete, platit totiž budete sklenicemi.
Při nákupu v Cukrárně Dlask se prohnete, platit totiž budete sklenicemi.

Festival ve Varnsdorfu propaguje koncept lokální ekonomiky v oblasti Děčínska a Šluknovského výběžku. Byla představena i vlastní lokální měna. "Inspirací pro ni byly obdobné projekty, které úspěšně fungují v zahraničí," informoval autor projektu Martin Zíka. Platidlo se nazývá TNE, což je zkratka slov "tvrdší než Euro". Nejde o peníze, tak jak je lidé znají, ale speciální sklenice. Festival pořádá Místní akční skupina (MAS) Šluknovsko.

"Snažíme se v našem regionu obnovit obchodní odbytovou síť pro místní výrobce regionálních potravin a jiných produktů. Když náš region obsadily velké markety, došlo ke zničení sítě, naši producenti teď nemají kde prodávat," uvedl Zíka. Po vzoru Španělska, Německa či Velké Británie se proto rozhodl vytvořit lokální měnu, která by spotřebitele motivovala navštěvovat obchody zařazené do lokálního systému. Šluknovsko je považováno za jeden z nejchudších regionů v Česku.

Druhým cílem vytvoření lokální měny je zastavení úniku kapitálu pryč z regionu. "Spotřebitelská veřejnost se k tomuto zboží nedostane v marketech nadnárodních řetězců a dalších podnikatelských aktivitách, které v konečném důsledku své zisky nenechávají v našem regionu," uvedl Zíka.

Síť obchodů zařazených do systému se bude s ohledem na finanční možnosti MAS tvořit pomalu a postupně, první certifikáty zatím získalo děčínské bistro Houpací koník, varnsdorfská cukrárna Café Dlask a krásnolipská Čokoládovna Mana.

Platidlo TNE nemá formu papírových peněz, byly by snadno falšovatelné. Na výrobu peněz s ochrannými známkami nemá MAS Šluknovsko finance. "Měnou bude speciální zavařovací sklenička, charakteristická jen pro naše produkty. Má hodnotu 30 korun. Sklo je tvrdší než papír, sklenice má větší hodnotu než jedno euro, které se pohybuje kolem 25 či 26 korun. Proto je tvrdší než euro," objasnil Zíka nadsázku, která koncept lokální měny provází.

"Přidanou hodnotou sklenice je její obsah, čokoláda, marmeláda a podobně," dodal. Nový zákazník tedy zaplatí jak za sklenici, tak za její obsah. Sklenice je ale dál obchodovatelná, princip je podobný jako u zálohovaných lahví. Při dalším nakupování už zákazníkovi, který přinese prázdnou sklenici, odečtou její cenu z ceny výrobku.

V obchodech zařazených do sítě bude za tuto měnu ke koupi jen část sortimentu, lidé tu budou dál normálně platit i skutečnými penězi. "Je to jen doplňková věc, ale učí spotřebitele, kteří mají vyšlapané chodníčky do marketů, znovu objevovat naše lokální, malé obchůdky s lokálními produkty," doplnil. Dohled nad TNE má Centrum regionální synergie, které při MAS Šluknovsko vzniklo. Bude dbát na to, aby systém fungoval podle pravidel, a sledovat jeho rozvoj.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Robert Sedmík.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ