Zákon o pohonných hmotách pomáhá proti nepoctivcům

Ekonomika
11. 2. 2014 15:24
Legálnímu prodeji pohonných hmot přísnější zákon pomohl (ilustrační foto).
Legálnímu prodeji pohonných hmot přísnější zákon pomohl (ilustrační foto).

Zákon o pohonných hmotách, který platí od loňského listopadu, výrazně snížil podíl takzvané šedé zóny na trhu. Distributoři museli totiž nově složit kauci 20 milionů korun. Z trhu díky tomuto opatření zmizelo přibližně 1800 společností, zůstalo zhruba 150 firem. "Šedá zóna ale nikdy úplně nezmizí," dodal generální ředitel petrochemického holdingu Unipetrol Marek Świtajewski. V letošním prvním čtvrtletí očekává další pokusy společností z šedé zóny dostat se znovu na trh.

"V průběhu ledna jsme zaznamenali obnovení dovozů nákladními automobily, nicméně jejich objemy jsou mnohem nižší než v roce 2013," uvedl Świtajewski. Dodal, že přímý dovoz pohonných hmot prostřednictvím cisteren z terminálů v okolních zemích klesl na minimum. Firmy působící v rámci šedé zóny ale podle něho změnily taktiku. Zaměřily se na několik soukromých terminálů, které se používají pro dovozy prostřednictvím vlaků.

Předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.Z údajů celní správy vyplývá, že k 5. únoru bylo v Česku 156 registrovaných distributorů pohonných hmot. Vysoká kauce má zabránit účelovému zakládání společností, kvůli nimž stát na krácení daně z přidané hodnoty ročně přichází o pět až osm miliard korun.

Świtajewski také uvedl, že podnikání v petrochemickém sektoru ztěžují vysoké ceny energií, které jsou v Evropě dvakrát vyšší než například ve Spojených státech. Skupina Unipetrol loni za obnovitelné zdroje zaplatila zhruba 780 milionů korun. Sdružení velkých spotřebitelů spočítalo, že částka, kterou firmy na obnovitelné zdroje dávají, jim bere 28 procent zisku před zdaněním. V petrochemickém průmyslu je to až polovina zisku před zdaněním.

Unipetrol je od roku 2005 součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. V ČR zaměstnává 3700 lidí. V loňském roce hospodařil se ztrátou 1,396 miliardy korun po předloňské ztrátě 3,098 miliardy korun. Tržby firmy klesly o sedm procent na 99,415 miliardy korun.

Autor: ČTK Foto: Jan Schejbal, Michal Krumphanzl

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ