"Dám si sedm piv a jednu zelenou," zpívá v legendární písni skupina Tři sestry. "Zelené" neboli peprmintovému likéru dává přednost stále více lidí i v současnosti. Důvodem je to, že se likér hodí k pivu a je levný, což je zvlášť silný důvod v době krize.
Češi v posledních čtyřech letech proto výrazně více pijí "zelenou". Její zakladatel a největší výrobce, plzeňský Stock, je nyní na hranici výrobních možností. Prodeje kultovního likéru českých hospod vzrostly loni meziročně o desetinu na 1,7 milionu litrů, dva roky předtím se zvyšovaly o 16 a 36 procent, řekl obchodní ředitel Richard Švéda. Letošní nárůst prodejů peprmintky o patnáct procent hlásí i Granette, druhá největší likérka v ČR.
Zájem o peprmintku potvrzují také restaurace a hospody v Plzni. "K pivu sedí nejlépe. Navíc je levnější a má méně alkoholu," uvedl vedoucí restaurace U Šenku v centru Plzně František Cypris. Podle něj se z nápoje také míchá řada drinků, hodně se pije v létě a na vodě.
ČTĚTE TAKÉ: Pijte alkohol. Nebude vás trápit revma
Podle Švédy je v posledních letech nejen mezi mladými citelný "retrotrend", a to nejen u alkoholu. "Lidé rádi hledají hodnoty z minulosti a požadují také retrodrinky," dodal. Stock peprmintku v Česku před desítkami let zavedl. V posledních letech se často míchá s fernetem, griotkou, ale také s mlékem a pivem.
"Božkov Peprmint patří v ČR k nejoblíbenějším lihovinám především v gastronomii, kde je to šestá nejprodávanější značka. Mezi likéry drží absolutní prvenství s dvacetiprocentním tržním podílem," řekl Švéda. Podle něj patří nápoj k nejdynamičtějším značkám z portfolia Stocku. Plzeňská likérka loni zvýšila celkový prodej o pět procent na loňský rekord 27,99 milionu litrů lihovin.
Lidé letos nechtějí tolik utrácet a nakupují více lihoviny s nižším obsahem alkoholu a nižší cenou kolem sto korun," řekl ředitel Granette Pavel Kadlec. Podle něj se letos likérka dostala s nápojem Peprmint Granette do několika obchodních řetězců a její prodeje díky tomu meziročně vzrostly o 15 až 20 procent.
Foto: Robert Zlatohlávek