Drobní podnikatelé se bouří. Vláda je zatěžuje byrokracií a chce je mít pod neustálou kontrolou. Naposledy je vytočila analýzou, podle níž státu odvádějí málo peněz.
Necelý milion živnostníků zaplatí jen osm procent daní z příjmů i sociálního pojištění, 92 procent odvedou čtyři miliony zaměstnanců, kteří státu odvádějí nesrovnatelně více než osoby samostatně výdělečně činné. Tak zní hlavní závěr analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo financí a časopis TÝDEN ji má k dispozici.
Šedesátistránkový dokument je podle podnikatelů jen dalším z mnoha příkladů, kterým vláda vytváří propast mezi zaměstnanci a živnostníky. Kromě toho, že se pro OSVČ poslední roky omezují výdajové paušály pro placení daní a zvyšuje se byrokracie, chystá aktuální vláda další tři zákony, které malým podnikatelům zkomplikují život.
"Vláda má v plánu zajímavý trojboj, jak malé a střední podniky ovládnout. Udělá to prostřednictvím kontrolních hlášení daně z přidané hodnoty, elektronické evidence tržeb a centrální evidence účtů," tvrdí Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů.
Ministerstvo financí znevýhodňování českých živnostníků odmítá a tvrdí, že naprostá většina podnikatelů i jejich svazů například se zavedením elektronické evidence souhlasí. Stejně odmítá, že by nepřímo osočovalo podnikatele z nepoctivosti.
"Evidence tržeb se bohužel stala předmětem řady účelových zpolitizovaných komentářů a jedním z nich je tvrzení, že ministerstvo očerňuje podnikatele. Naopak, evidence tržeb přinese významnou pomoc těm poctivým, kteří dnes daně platí, kterých je naprostá většina," říká Michal Žurovec, vedoucí oddělení vnějších vztahů na ministerstvu.
Vztahy mezi vládou a živnostníky pak ještě více napíná v úvodu zmiňovaná analýza. V podstatě přitom nepřináší nic nového. Podobný materiál už před třemi měsíci na pěti stránkách představila Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR ve spolupráci se serverem podnikatel.cz.
"Absolutně nechápu, proč tento dokument vláda vypouští do světa, a rovněž to, že práce na analýze trvala přes rok. Prezentuje o ničem nevypovídající čísla, která nejsou v ničem nová. Jen znovu vytváří propast mezi zaměstnanci a živnostníky," říká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podnikatelů.
Analýza vydaná ministerstvem financí vadí živnostníkům ještě z jednoho důvodu. Nahrává laciným politickým prohlášením. Okamžitě po jejím zveřejnění (minulou neděli) se například ozval předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), podle kterého OSVČ do systému nepřispívají adekvátně. Prohlásil také, že by se ministerstva financí a zdravotnictví měla do problematiky ponořit a možná "kousnout do kyselého jablka".
Ministerstva zatím trvají na tom, že žádné změny odvodů nechystají, ale mělo by se podle nich o možnostech uvažovat. "Zabezpečení OSVČ na stáří ministerstvo nepovažuje za úplně dostatečné a domníváme se, že by měla být otevřena diskuze, jaké případné změny by mohly být zváženy pro jeho posílení," uvádí například Petr Sulek, vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.
* Čeho dalšího se živnostníci obávají?
* Kolik státu odvádějí podle vlastních dat?
* Proč v Česku živnostníků ubývá?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY SE DOČTETE V NOVÉM VYDANÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 24. SRPNA 2015.