Tvrzení firem
Zvyšování mezd? Politici tomu prý nerozumí, zbytečné gesto
22.08.2017 21:35
Zaměstnavatelé považují snahu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyzvat francouzské a rakouské nejvyšší představitele ke zvyšování mezd českým pracovníkům za populistické gesto. Podle ekonomů politici nemohou od stolu změnit hospodářskou realitu. Naopak odboráři věří v Sobotkův úspěch při jednání. Sobotka chce ve středu na jednání v Salcburku s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a rakouským kancléřem Christianem Kernem jednat o odstraňování mzdového dumpingu a sbližování výdělků v zemích EU.
"Je to čistý populismus. Do mzdové politiky firem by stát neměl vůbec zasahovat. Navíc srovnávání průměrných mezd napříč EU je úplný nesmysl," řekl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. V každé zemi je podle něho jiná produktivita firem, jinak velký trh, jiná podpora podnikatelů, jiné životní náklady, často jiná měna a jiná míra nezaměstnanosti. Snaha o sbližování, navíc přes vládní doporučení, či dokonce nařízení, je zcela kontraproduktivní, dodal.
Prezident Macron se dlouhodobě staví proti sociálnímu dumpingu. Dokonce ještě v roli ministra hospodářství prosadil povinnost prokázat nejméně francouzskou minimální mzdu pro řidiče kamionů z ostatních zemí EU, kteří projíždějí Francií, upozornila mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová. Sobotka to podle ní může Macronovi vrátit jako bumerang. "Francouzské firmy, kterých působí v ČR 470 a zaměstnávají přes 60 tisíc zaměstnanců, k nám také exportují sociální dumping, a to v podobě nízkých mezd, které tyto firmy v ČR platí," podotkla.
Analytička Hospodářské komory ČR Karina Kubelková míní, že Macron i Kern jsou dobře informování o rychlém zvyšování minimální mzdy v ČR. Nepochybuje, že prostřednictvím zaměstnaneckých organizací se k nim dostaly i informace o zvyšujících se nákladech konkrétních francouzských a rakouských firem, což pro ně může znamenat nižší zisky. "A ochranářská politika je oběma zemím blízká, takže nečekáme, že budou reflektovat na žádost české strany. Tlak Sobotky na vyšší mzdy bude mít pouze symbolický charakter, který zapadá to do předvolební rétoriky politických stran," dodala.
"Mzdový dumping neexistuje, české firmy jsou stejně ziskové jako německé nebo francouzské firmy. Rychlý růst mezd převyšující růst produktivity práce povede jen ke ztrátě konkurenceschopnosti," uvedl analytik poradenské firmy Deloitte David Marek. Někteří čeští politici si podle něj vzali mzdy (a české firmy) jako rukojmí své volební kampaně, aniž by se tématem důkladněji zabývali.
Jednání v Salcburku se koná 23. srpna v takzvaném slavkovském formátu. Vedle českého a rakouského premiéra a francouzského prezidenta dorazí i předseda slovenské vlády Robert Fico. Francie i Rakousko kritizovaly třeba nižší mzdy českých řidičů. Požadovaly, aby na jejich území pobírali stejně jako domácí šoféři.
Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře jsou zájmy východních a západních států společné. "Jestliže staré země mají problém s našimi nízkými mzdami, my ho máme také. Z vnitřního trhu musí všechny státy čerpat podobně. Nemůžeme se shodnout na tom, že navždy budeme mít dvě Evropy," poznamenal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.