Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 128 milionů na 18,34 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke března činila 7,765 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 486 miliard korun.
Zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl meziročně o 2,65 miliardy na 47,08 miliardy korun. Úrokové výnosy se zvýšily o 13,1 miliardy na 53,6 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí klesly o 113 milionů na 11,05 miliardy korun.
"Rok 2019 bude pravděpodobně další 'dobrý ročník' pro české bankovní domy. Jde opět o historický výsledek (s výjimkou roku 2017, který byl ale ovlivněn mimořádnými dividendami)," komentoval čísla Roman Lux ze společnosti Deloitte. Stručně by podle něj šel letošní start bankovního sektoru charakterizovat jako raketový růst čistých úrokových výnosů, dramatický pokles výnosů z obchodování a růst provozních nákladů.
Růst čistého úrokového výnosu ovlivnilo především zvyšováním úrokových sazeb ČNB. Pozitivně jej ovlivnily také firemní úvěry, a to díky kombinaci rostoucích objemů a růstu úrokových sazeb. Naopak úrokový výnos úvěrů domácnostem zaznamenal další meziroční pokles. U čistých výnosů z poplatků klesly nejen přijaté poplatky od klientů, ale zároveň vzrostly poplatky placené bankami, tedy poplatky zprostředkovatelům finančních produktů či z karetních operací.
Na straně nákladů se projevila nejen situace na trhu práce, kdy personální náklady vzrostly o sedm procent, ale i investiční aktivita bank například do digitalizace (meziroční nárůst odpisů o 51 procent ). Celkové provozní náklady trhu tak vzrostly o 1,6 miliardy korun.
Největší šestici českých bank stoupl v prvních třech měsících zisk o pět procent, menším a novějším retailovým bankám o 48 procent. Stavebním spořitelnám klesl o pět procent, pobočkám zahraničních bank o 43 procent a ostatním bankám o 18 procent, uvedl Lux. V České republice působí 51 bank a spořitelen.