Ochrana zájemců o spotřebitelské úvěry se zřejmě od začátku příštího roku zvýší. Počítá s tím vládní návrh zákona, který dnes ve zkráceném schvalovacím režimu beze změn přijala sněmovna.
Zákonodárci se tak snaží řešit situaci, kdy se čím dál více lidí dostává do neřešitelných finančních problémů a je nuceno vyhlásit osobní bankrot. V zákoně je například, že klienti budou moci do 14 dnů odstoupit od úvěrové smlouvy bez udání důvodu. Poskytovatelé úvěru pak budou muset podmínky řádně vysvětlit. Zákon, který získal podporu 106 ze 110 přítomných poslanců, teď poputuje do Senátu.
Zrychlené projednávání normy zdůvodnil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský nutností převést do českého právního příslušnou evropskou směrnici a také potřebou napomoci řešení problémů spojených s rostoucí zadlužeností českých domácností. Zákon umožní spotřebitelům lépe posoudit, zda nabízený úvěr odpovídá jeho potřebám a aktuálním finančním možnostem.
ČTĚTE TAKÉ: Firmy nemají hotovost. Stoupl počet nesplácených dluhů
Poslanec ODS Michal Doktor upozornil na to, že zákon se nevztahuje na úvěry a půjčky na bydlení, půjčky ke splacení úvěru, některé leasingové smlouvy nebo na bezúročné půjčky od zaměstnavatele. "Tímto zákonem nebudou upravovány vztahy u úvěrů, jejichž celková hodnota bude nižší než 5 tisíc korun a vyšší než 1,88 milionu korun," podotkl Doktor.
Zákon podle něj přiznává spotřebiteli právo vyrovnat své závazky před datem splatnosti při snížení nákladů. Na zákonu Doktorovi vadilo rozdělení dohledu nad poskytovateli spotřebitelských úvěrů mezi Českou národní banku a Českou obchodní inspekci, která bude kontrolovat nebankovní subjekty.
Spoluautor konkurenční poslanecké předlohy Jeroným Tejc podotkl, že vládní návrh neřeší všechny problémy spojené s úvěry. Na rozdíl od poslanecké úpravy například neomezuje výši sankcí za porušení podmínek splácení úvěru a nebrání zneužívání rozhodčích doložek mezi věřiteli a žadateli o úvěr, které znemožňují projednání sporu před nezávislým soudem.
Vládní předloha finančním institucím ukládá povinnost poskytnout spotřebiteli všechny významné informace v rámci reklamy nebo nabídky a vysvětlit je. Informace budou muset být všechny stejně výrazné, aby se zamezilo praxi, kdy je část zásadních informací napsána malým písmem a spotřebitel některé přehlédne nebo nepovažuje za důležité. Povinností věřitele či zprostředkovatele bude uvést informace i v samotné smlouvě.
ČTĚTE TAKÉ: Loni v Česku padlo téměř deset tisíc insolvenčních návrhů
Zákon také upravuje podmínky předčasného splacení úvěru, kdy věřiteli může být přiznáno pouze právo na odškodnění případných spravedlivých a objektivně odůvodněných nákladů spojených s předčasným splacením úvěru. Firmy, které úvěry poskytují, budou muset povinně rovněž posuzovat u jednotlivých žadatelů, zda vůbec jsou schopni spotřebitelské úvěry hradit. Pro nepoctivé splátkové firmy počítá zákon s pokutou až do výše pěti milionů korun.
Foto: Robert Sedmík, Tomáš Nosil