Island žádá o pomoc. Chce dvě miliardy dolarů
24.10.2008 17:42 Aktualizováno 24.10. 20:05
Island oficiálně požádá Mezinárodní měnový fond o úvěr v sumě dvou miliard dolarů (asi 40 miliard Kč). Oznámil to dnes islandský premiér Geir Haarde. Island se nachází v nejhlubší finanční krizi ve svých novodobých dějinách a jeho finanční systém se téměř zhroutil.
Úvěr od fondu má být součástí většího balíku, na němž se budou podílet zejména skandinávské země a který má podle zdrojů činit asi šest miliard dolarů. Od Mezinárodního měnového fondu to bude první půjčka Islandu od roku 1976.
ČTĚTE TAKÉ: Islandský kolaps ničí obyčejné lidi
Islanďané si nejvíc půjčovali od Němců
Nouze žene Island do náručí EU
Šéf mise fondu na Islandu Paul Thomsen později upřesnil, že půjčka bude činit asi 2,1 miliardy dolarů. Měnový fond pode něj odhaduje, že ekonomika země, která v minulých letech prudce rostla, by mohla příští rok utrpět propad o zhruba deset procent. Za hlavní prioritu vlády označil stabilizaci islandské koruny.
Premiér na tiskové konferenci prohlásil, že fond podle něj úvěr nepodmínil žádnými nepřijatelnými podmínkami. Žádost nyní bude posuzovat výkonný výbor Mezinárodního měnového fondu a Haarde čeká, že bude schválena během asi deseti dní. Za důležité premiér označil, aby islandská veřejnost nebyla nucena splácet ohromné dluhy islandských bank. "Cílem je obnovit důvěru v islandskou ekonomiku, stabilizovat měnu a restrukturalizovat bankovní systém," řekl premiér podle agentury Reuters.
ČTĚTE TAKÉ: Pražská burza spadla na úroveň května 2004
Americké akcie se propadly, termínový trh zastaven
"Island sestavil ambiciózní ekonomický program, jehož cílem je obnovit důvěru v bankovní systém, stabilizovat korunu pomocí důrazné makroekonomické politiky a dosáhnout střednědobých cílů konsolidace veřejných financí," uvádí se ve sdělení fondu.
Za důležité premiér označil, aby islandská veřejnost nebyla nucena splácet ohromné dluhy islandských bank, které jen v devizách přesahují 60 miliard dolarů. Jakmile začal volný pád islandské koruny, staly se tyto dluhy prakticky nesplatitelnými.
Mezinárodní měnový fond podle Thomsena odhaduje, že ekonomika země, která v minulých letech prudce rostla, by mohla příští rok utrpět propad o zhruba deset procent. Za hlavní prioritu vlády označil stabilizaci islandské koruny.
Island nyní jedná o finanční pomoci s Norskem a již několik týdnů bez výsledků diskutuje o možnostech úvěru s Ruskem. Počátkem příštího týdne by se problémem Islandu měl zabývat summit skandinávských zemí.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.