Jeffrey Sachs: Radar v Česku nebude, je provokací
08.09.2008 08:00 Rozhovor
Americký ekonom Jeffrey Sachs (53) je patrně jediným akademikem, jejž magazín Time opakovaně zařadil mezi stovku nevlivnějších lidí planety Země. Sachs je ředitelem Earth Institute při Kolumbijské univerzitě v New Yorku a zvláštním poradcem generálního tajemníka OSN. Sachs poskytl časopisu TÝDEN rozhovor.
Rusko rychle bohatne, roste jeho sebevědomí. Obáváte se něčeho na způsob "studené války 2"?
Rusko jistě bude uplatňovat své zájmy ve světě, hlavně pak v mnohých sousedních zemích, jak nyní tragicky pozorujeme v Gruzii. Co je ještě horší, je vnitřní vývoj: Rusko se postupně obrací zády k jakékoli formě politické soutěže či k nezávislosti médií.
Je řešením přijmout tuto Gruzii do NATO?
To je nezodpovědný návrh. Jak by mohlo Rusko akceptovat NATO v této části světa? Lze předpokládat, že to tolerovat nebude. Mé osobní přesvědčení je takové, že když v některé zemi nastane krize a okolní svět ji pomůže řešit, svět tím i získá. Nikoliv peněžně, nýbrž vytvořením stabilnějšího prostředí. Ale normální odpověď světa na krize je: Proč bychom se měli starat? A zase marníme čas až do doby, kdy bude jedinou možností ke změně ta ozbrojená. A ozbrojené akce v současnosti nakonec téměř nic neřeší.
S Ruskem souvisí i plánovaná stavba protiraketových základen v Česku a v Polsku. Prý jsou proti hrozbě z Íránu, Rusové si ale zjevně myslí něco jiného.
Myslím si, že ta protiraketová obrana bude v podstatě k ničemu a že jde obecně o provokaci; jen mrháme penězi. Polsko a Českou republiku to jistě postaví do centra velmocenských tlaků. Není to nutné. Rizika přicházející z Íránu nevyřeší obranný systém umístěný v České republice. Produktivnější by bylo dojednat nějak kontrolu nad íránským jaderným programem. Stále ale žijeme v systému, jenž řešení hledá v ozbrojených zásazích, vojenských hrozbách - typu radaru v Česku - a protihrozbách.
Domníváte se tedy, že v Česku nakonec radarová stanice stát nebude?
Myslím, že nápad s protiraketovým štítem vezme za své s příchodem nové administrativy do Bílého domu. Ta technologie dle mého není spolehlivá, lze ji snadno obejít. Je to nesmírně drahé a my utrácíme těžké miliardy dolarů, aniž máme spolehlivé důkazy o její účinnosti. Rozvoj naší bezpečnosti se podle mého bude muset ubírat jinudy, nemusíme oživovat studenou válku.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.