Měli vydělat, místo toho hlásí dluhy. Insolvenční návrh na Glocin projedná soud
25.07.2024 08:25
Krajský soud v Ostravě nařídil jednání k insolvenčnímu návrhu podanému na firmu Glocin kontroverzního podnikatele Aleše Kohoutka. Lidé jeho firmě posílali peníze s vidinou dvacetiprocentního zhodnocení prostřednictvím investic do tokenů. Podle obchodníků s pohledávkami ale lidem Glocin dluží, může jít až o miliardu korun. To šéf Glocinu Kohoutek odmítl, a insolvenční návrh označil za šikanózní.
Soud nařídil jednání k insolvenčnímu návrhu na 27. září, vyplývá to z předvolání zveřejněném v insolvenčním rejstříku. "V současnosti zastupujeme desítky klientů a na základě našeho pátrání odhadujeme, že poškozených může být až 15 tisíc. Celková výše pohledávky dosahuje až jedné miliardy korun," uvedl jednatel firmy Pro věřitele Milan Drtil. Právě jeho firma se zabývá vymáháním pohledávek a podala insolvenční návrh na Glocin.
Podle Kohoutka není insolvenční návrh postaven na reálných a skutečně splatných pohledávkách. "Budeme usilovat o to, aby se insolvenční návrh zamítl. To však neznamená, že bychom neměli zájem se s našimi klienty řádně srovnat," uvedl k nařízenému jednání Kohoutek. Jeho firma návrh na insolvenci ve vyjádření pro soud odmítla. "Dlužník tímto nároky věřitele v plném rozsahu rozporuje. Celý insolvenční návrh věřitele je postaven na účelové dezinterpretaci Smluv o zápůjčkách," stojí v dokumentu. "Možná i proto bude zapotřebí rozhodnout, zda se jedná o řádně podložený insolvenční návrh, nebo o návrh 'šikanózní'," komentoval Kohoutek.
Drobní investoři
Oproti tomu Drtilova firma argumentuje v insolvenčním návrhu poškozenými klienty, soudu vyčíslila jen některé pohledávky po splatnosti, asi za 850 tisíc korun. "My je přihlašujeme postupně, protože v našem oboru je zvykem neodkrývat karty hned v úvodu řízení, nemáme tam tedy přihlášeny všechny naše věřitele, ale jen minimum," uvedla.
Mezi poškozenými mají být převážně ženy a senioři. "Desítky procent poškozených tvoří ženy, další velkou skupinou jsou důchodci. Mužů v produktivním věku je mezi nimi menšina," dodal Drtil ke složení klientů, jejich pohledávky vůči Glocinu skoupil. Lidé, kterým Glocin dluží se mohou k vymáhání připojit. "Intenzivně monitorujeme situaci kolem společnosti GLOCIN Ltd. - pokud máte pohledávku za tímto dlužníkem nebo se cítíte podvedeni, neváhejte se na nás obrátit," vyzývá Pro věřitele na svém webu.
A Drtilova firma není jediná, kdo sdružuje věřitele a sleduje postup soudu. "To, že nařídil ve věci jednání je standardní, i když bych uvítal rychlejší postup, s ohledem na vysoký počet poškozených. Jen naše kancelář už zastupuje zhruba sto klientů, kteří přišli o desítky milionů korun," uvedl advokát Michal Žižlavský s tím, že i oni budují silnou věřitelskou skupinu.
Žádné dluhy, jen poukazky
Zajímavý postoj vyjádřil Glocin v replice pro insolvenční soud, podle něj nemůže lidem dlužit peníze, od investorů totiž bral jen poukazky. "Dlužník si od svých klientů zapůjčoval z místa, vedeného jako klientský účet v aplikaci Miner, výhradně Vouchery TRN, tedy poukázky na token Teuron, nikoliv finanční hotovost," uvedl s odkazem na všeobecné obchodní podmínky k Voucheru TRN. A totéž tvrdí i Kohoutek. "Smlouvami o zápůjčkách jsme si jako firma vypůjčili poukázky TRN, nikoli FIAT měnu (poznámka redakce například dolar nebo euro)," dodal. To ale podle protistrany není podstatné. "Podstatné je, že na bankovní účet dlužníka byly věřiteli odeslány peněžní hodnoty v EUR a tyto jim doposud nebyly vráceny," argumentuje firma Pro věřitele.
|
Lidé vlastnící poukázky na token Teuron je mohou zpeněžit pouze u výstavce, tím je společnost Island princess s.r.o., kterou podle obchodního rejstříku ovládá Kohoutkův Glocin. "Doposud tyto směny nebyly v posledním cca roce a půl u jejich emitenta - firmy Island princess - realizovány, jelikož náš obchodní partner Maroš Mikláš a jím ovládaná firma Bit.NXT International, odmítl vyplatit výnosy z uzavřené Korporátní smlouvy," brání se Kohoutek. "Teuron je jako token naprosto nedohledatelný, tedy domníváme se, že pokud nabízel dlužník svým klientům směny EUR na tuto virtuální měnu, nabízel prakticky neexistující věc a tedy se dopustil podvodného jednání," uvádí firma Pro věřitele. Šéf Glocinu Kohoutek ale dříve v médiích odmítl, že by se jednalo o jakékoliv podvodné jednání. "Neexistuje jiná odpověď než kategorické a důrazné ne."
|
Glocin založil Kohoutek ve Velké Británii, podle zjištění médií jen měsíc poté, co byl odsouzen k osmiletému nepodmíněnému trestu za úvěrový podvod a obchod s nezdaněným lihem. Mluvčí soudu Igor Krajdl už dříve potvrdil, že zahraniční umístění firmy není problém a insolvenční řízení krajský soud v Ostravě zvládne.