Rozhovor TÝDNE
Mladé Filipínce banky nechtějí, my bereme všechny
04.01.2017 05:30 Rozhovor
Pobočka úvěrové společnosti Home Credit to na Filipínách nemá jednoduché. Sedmdesát procent ze 110 milionů obyvatel tam nevlastní bankovní účet. Přesto se firmě daří. "Do poloviny roku 2017 chceme být po celých Filipínách," říká v rozhovoru pro časopis TÝDEN Annica Witschardová, švédská generální ředitelka českého Home Creditu na Filipínách.
Během své kariéry jste pracovala v různých státech Evropy nebo i v USA. Když jste přišla na Filipíny, byl to pro vás kulturní šok?
Stále je to rozvojová země, což je asi ten největší rozdíl od mnoha států, kam mě práce předtím zavedla. Navíc Asie je úplně jiná než Evropa. Strukturou společnosti, infrastrukturou nebo třeba tempem života. Ale asi nejvíc mě překvapilo, jak jsou Filipínci pořád pozitivně naladěni. Člověk si uvědomí, jak si my z "privilegované" části světa stále na něco stěžujeme. Oni jsou prostě šťastnější, i když mají více problémů. Berou věci takové, jaké jsou, a nestěžují si. Dodá vám to najednou jinou perspektivu života kolem vás.
Když čtu zprávy z Filipín, většinou jsou o tvrdé protidrogové válce prezidenta Duterteho a jde z nich poměrně strach. Je taková atmosféra i na místě?
Jsem na Filipínách teprve od dubna. Volby proběhly v červnu, takže nemám úplně dlouhodobé srovnání. Sleduji místní i světové zpravodajství a pozoruji určitý rozdíl pohledů. Zahraniční média se zaměřují více na kontroverzní záležitosti, kdežto v místním tisku nejsou tak výrazně vidět. Tamní pohled na lidská práva je určitě v mnohém odlišný od Evropy. Filipíny procházejí jistým procesem změny a já tady nejsem od toho, abych říkala, co je správné a co ne. Lidé tam chtějí změnu, stejně jako prakticky všude ve světě...
Nevyvolává ta atmosféra strach z podnikání?
Obecně řečeno, kdyby měla být ohrožena politická stabilita, pak by se to mohlo stát. Myslím ale, že prezident a jeho vláda se zaměřují na infrastrukturní i ekonomický rozvoj země, což je pro podnikání dobrý směr. Když o tom mluvím s lidmi z filipínských firem, vidí budoucnost pozitivněji než dříve.
Pravda je, že Home Creditu se na Filipínách daří velmi dobře, během prvních devíti měsíců roku 2016 narostl objem malých půjček pětkrát. Jak jste toho dosáhli?
Je to neuvěřitelný růst, že? Fungujeme na Filipínách tři roky a postupně se rozšiřujeme z oblasti kolem hlavního města Manily do celé země, která se rozkládá na sedmi tisících ostrovech. Jen to samotné rozšiřování žene objem půjček vzhůru. Pomáhá nám také spolupráce s velkými firmami, jako jsou výrobci domácích spotřebičů a mobilních telefonů, korejský Samsung nebo čínský Oppo, kteří jsou na Filipínách nesmírně populární. A pozitivní pro nás je i růst samotné země, jejíž ekonomika by meziročně měla podle odhadů vyskočit znovu o sedm procent, což je třeba v Evropě skoro nemyslitelné.
Jaké výsledky čekáte od celého roku?
To ještě uvidíme, Vánoce jsou na Filipínách obrovským svátkem a většina prosincových obchodů se uskutečňuje mezi 15. a 23. dnem v měsíci. Při srovnání s předloňským rokem byl třeba listopad o něco slabší. Nejen pro nás, podobně to vnímali obchodníci obecně. Ale prosinec vypadá velmi slibně. Ve srovnání s pobočkami Home Creditu v ostatních zemích jsme "nováčkem", do něhož se stále ještě investuje, což je v začátcích byznysu běžné. Částečně musíme naší vlastní technologií kompenzovat místní slabiny - třeba infrastruktura na Filipínách není příliš kvalitní nebo internet je spíše pomalý a drahý. Zároveň vytváříme nová pracovní místa, začínali jsme s několika lidmi, dnes máme přes 4200 zaměstnanců. Rozšiřujeme se všemi směry a hodně rychle.
Váš předchůdce plánoval, že do konce roku 2017 budete mít na Filipínách milion zákazníků. Pořád s tím počítáte?
Myslím, že to číslo bude rozhodně vyšší. Ještě před začátkem prosince jsme dosáhli půl milionu zákazníků, což jsme původně odhadovali až pro přelom roku. Vsadila bych se, že to číslo na konci letošního roku půjde hodně přes milion, na 1,3-1,5 milionu klientů. Záleží na tom, jak rychle se rozhodneme rozšiřovat byznys, ale do poloviny letošního roku bychom chtěli být prakticky po celých Filipínách.
CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.