Nezaměstnanost v ČR zůstala 3,8 pct., podle analytiků koncem roku vzroste
09.09.2024 14:06
Nezaměstnanost v Česku se v srpnu nezměnila a zůstala na červencové hodnotě 3,8 procenta. Ve srovnání s loňskem se podíl nezaměstnaných zvýšil o 0,2 procentního bodu, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Nejvyšší nezaměstnanost zaznamenal Ústecký kraj se šesti procenty, nejnižší nezaměstnanost měla Praha, kde činila 2,9 procenta. Podle analytiků do konce roku vzroste nezaměstnanost ke čtyřem procentům, plošné propouštění ale neočekávají.
Bez práce bylo na konci srpna 286.320 lidí, volných míst bylo k dispozici 263.247. Devátý měsíc v řadě tak počet uchazečů o práci převyšoval nabídku zaměstnání. Počet volných míst ale zároveň poprvé od března meziměsíčně vzrostl, proti červenci jich přibylo 1221.
Podle analytiků byla stagnace nezaměstnanosti očekávaná a odpovídá běžnému sezonnímu vývoji. "Na jedné straně trh práce zaznamenal oživení v sektoru služeb a vysokou poptávku po manuálních pracovnících, zejména v automobilovém průmyslu. Na druhé straně hledali lidé během letních měsíců práci méně a firmy omezily nábory kvůli dovoleným a nižší potřebě sezonních pracovníků. Přibylo také lidí hlásících se na úřady práce, což je důsledek končících sezonních smluv a nižší poptávky po středním managementu," popsal faktory ovlivňující aktuální vývoj nezaměstnanosti generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský.
Rovněž podle Úřadu práce je stabilní nezaměstnanost pro prázdniny typická. "Na konci srpna a začátku září vždy na úřadě práce evidujeme zvýšený počet absolventů a mladistvých. Ti v srpnu tvořili čtyři procenta z celkového počtu uchazečů o zaměstnání, což je stejné procento jako v roce 2022 a 2023," uvedl generální ředitel ÚP ČR Daniel Krištof. Připomněl, že absolventi škol a mladí, kteří se třeba na školy nedostali a nezískali ještě práci, by se na Úřad práce měli přihlásit, jinak si sami budou muset uhradit zdravotní pojištění.
Analytici ale připomněli, že v meziročním srovnání se nezaměstnanost zvýšila, což spolu s převisem žadatelů o práci nad počtem volných míst naznačuje ochlazování trhu práce. Analytik ČSOB Dominik Rusinko očekává v nejbližších měsících stagnaci nezaměstnanosti, ke konci roku podle něj vzroste ke čtyřem procentům. "K dalšímu ochlazování navíc přispěje i slabý výkon tuzemského průmyslu, jehož vyhlídky jsou zatíženy vysokou mírou nejistoty. Trh práce tak bude nadále žádoucím způsobem ochlazovat, obavy z plošného propuštění nejsou na místě," řekl.
Na trhu práce přetrvávají regionální rozdíly. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Mostecku, dosáhla tam 8,5 procenta. Naopak v okrese Praha-východ hledalo práci 1,5 procenta lidí, což je nejnižší míra nezaměstnanosti v Česku. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 10,5 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Mladoboleslavsku, a to 0,2 uchazeče na jedno místo.
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v srpnu 88.591 lidí, což představuje 30,9 procenta všech uchazečů o zaměstnání. V průměru byla výše podpory 11.567 korun měsíčně.