Historické hudební nástroje se v aukčních domech draží za rekordní částky. Noví majitelé ale nemusejí jen čekat na jejich zhodnocení v čase. Mohou je pronajmout hudebníkům a nástroj jim tak už nyní "přihraje" menší částku každý měsíc, napsal německý týdeník Die Zeit.
Uložit své peníze do nákupu sto let starého křídla Steinway se rozhodl například překladatel Paul-Louis Lelièvre (32) z Hamburku. Vhodnou investici hledal dlouho. "S tím, co mi nabízely banky, jsem nebyl spokojený," řekl listu. Od místní restaurátorské firmy Klangmanufaktur nakonec koupil nástroj za 40 tisíc eur (asi milion korun) a prostřednictvím stejné firmy, která zajišťuje i údržbu a pojištění, ho pronajímá hudebníkům nebo koncertním sálům.
Majitel křídla za pronájem dostává ročně zhruba čtyři procenta kupní ceny, konkrétně 142 eur měsíčně. Díky investorovi si na drahý nástroj mohou zahrát i lidé, kteří by si to jinak nemohli dovolit. "To se mi zdá skvělé," říká Lelièvre.
Spekulovat se dá i na růst cen houslí, viol nebo violoncell. "V uplynulých letech a desetiletích zaznamenávaly smyčcové nástroje roční zhodnocení mezi pěti a osmi procenty," řekl Die Zeit Christian Reister, jeden ze zakladatelů Klangmanufaktur.
Jestli se investice vyplatila, se Lelièvre dozví za deset let, kdy smlouva s firmou vyprší a on bude klavír moci prodat. Pokud kupce nenajde, může jej odprodat zpět firmě za 85 procent původní kupní ceny. Spolu s příjmy z pronájmu to bude pořád představovat roční zisk 2,5 procenta. Pokud ale vše půjde dobře, mohla by se cena zněkolikanásobit. Ve 20. letech stálo křídlo v přepočtu jen necelé dva tisíce eur, uzavírá Die Zeit.