Penzijní reforma může způsobit problémy. Lidé starší 35 let si totiž budou muset do konce června 2013 vybrat, které penzijní společnosti svěří své peníze. Radit jim ovšem budou neprověření poradci. Lidé tak nebudou mít záruku, že jim prodejci doporučí vhodný fond.
Reforma bude spuštěna v lednu příštího roku. V jejím rámci si lidé budou moci převádět část důchodového pojistného ze státního pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností. A to za podmínky, že přidají další částku ze svého. Lidé starší 35 let přitom budou mít jenom půl roku na rozhodnutí, zda se spoření zúčastní.
Poradci, kteří jim budou pomáhat s výběrem fondu, přitom budou muset mít povinnou zkoušku až od července 2013. Nebude tak ověřené, zda spoření skutečně rozumí. "Zákon vyžaduje, aby ihned po 1. lednu 2013 tyto produkty zprostředkovávali pouze odborně vzdělaní lidé, ale takovou odbornost nebude nutné ničím prokázat - až v případě kontroly ze strany ČNB, která v prvních měsících jistě nenastane," varuje Vít Mikolášek z poradenské společnosti Partners.
Vzniknou nezodpovědné sítě
Podle Mikoláška přitom hrozí, že se na trhu objeví jednorázové prodejní sítě. Ty budou využívat přechodného období, kdy nebude nutná odborná zkouška, k tomu, aby bez nákladů na vzdělání a prozkoušení začaly hromadně zprostředkovávat produkty spoření na stáří. Následně potom zaniknou a nebude je možné dohnat ke zodpovědnosti. Podobné společnosti se objevily například na Slovensku, které spustilo penzijní reformu dříve než Česká republika.
Podle ministerstva financí ovšem nic takového nehrozí. Jednak budou muset zprostředkovatelé získat od České národní banky registraci, aby vůbec mohli penzijní spoření prodávat, jednak během toho budou muset prokázat i svou odbornost. "Jinou věcí je, kde zprostředkovatel takovou odbornost získá," řekl mluvčí ministerstva Jakub Haas.
Druhou rovinou je podle něj skutečnost, že odměny zprostředkovatelům za prodej produktu jsou zákonem limitovány. "To je faktor, který významně zasáhne do úvah každého, kdo bude chtít vytvořit zprostředkovatelskou síť 'na jedno použití'," konstatoval Haas.
Samy penzijní fondy tvrdí, že své poradce mít proškolené budou. "Pokud zákon umožní provádět zkoušky akreditovanou osobou již letos, budeme se snažit maximum obchodních zástupců proškolit a vyzkoušet již letos," řekl například Petr Brousil z Penzijního fondu České pojišťovny.