Globální oteplování
Ekonom Stern: Klimatická změna je největším tržním selháním dějin
23.02.2013 15:00
Lord Nicholas Stern, významný britský ekonom, říká: "I pokud existuje byť jen jistá pravděpodobnost, že stovky milionů lidí budou muset z důvodu klimatické změny opustit své domovy, musíme celou věc brát opravdu vážně."
Zcela zásadní informaci přinesla v roce 2006 Sternova zpráva k ekonomii klimatické změny. Nedávno jste se ale vyjádřil v tom smyslu, že vámi navrhovaná opatření z té doby byla příliš slabá. Přitom mnozí ekonomové, kteří Sternovu zprávu studovali, naopak dospěli k závěru, že je ve svých závěrech příliš razantní.
Domnívám se, že celá řada ekonomů, kteří v roce 2006 hlásali, že jsem příliš razantní, co se popisu celého problému týče a i ve svých závěrech, to vše dnes vidí velmi podobným způsobem jako já tehdy.
Může sebeobjemnější soubor dat vůbec něco relevantního vypovědět o tak komplexním problému, jakým klimatická změna je?
I pokud existuje byť jen jistá pravděpodobnost, že stovky milionů lidí budou muset z důvodu klimatické změny opustit své domovy a přestěhovat se do úplně jiných regionů, musíme to vše brát opravdu vážně. Taková hrozba je hluboce znepokojující i proto, že pokud by se opravdu stovky milionů lidí byly nuceny přemístit jinam, je zaděláno na obrovský a zcela nepředvídatelný společenský konflikt.
Ale najdou se stále i ekonomové, kteří jsou přesvědčeni, že by vlády ani různé mezivládní panely neměly do stávající situace zasahovat, a nechat její rozuzlení na silách trhu a schopnosti člověka přizpůsobit se novým podmínkám. Mají například za to, že bychom měli proces technologické změny podněcovat rozvolněním trhu, nikoli vládními intervencemi.
Myslím si o sobě, že jsem zarytějším obhájcem volného trhu než většina lidí. Ale pokud někdo říká, že by nejradši trh nechal, ať dělá svoji práci, bez jakékoli korekce škod, kterou skleníkové plyny páchají, pak fungování trhu nerozumí. Kdo totiž selhává v korekci tržního selhání, jedná ve své podstatě protitržně.
Opravdu je podle vás klimatická změna selháním trhu?
Ano. Jde o obrovské tržní selhání. Chovám k trhu hluboký respekt, avšak je třeba mít k dispozici opatření, která napravují jeho selhání.
* Co by mělo být pro evropské vlády prioritou pro budoucí roky?
* Které země se začínají více soustředit na klimatickou problematiku?
* Které maso je, co se týče emisí, nejnáročnější?
Odpovědi na tyto otázky čtěte v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, které vychází 25. února 2013.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.