Obchodní válka
Šéf Huawei nečeká, že Američané zmírní vývozní omezení
20.08.2019 12:05
Zakladatel čínské technologické společnosti Huawei Žen Čeng-fej neočekává, že Spojené státy zmírní vývozní omezení, která jsou namířena proti firmě. Zdůvodňuje to současným politickým klimatem ve Washingtonu. V rozhovoru s agenturou AP ale vyjádřil přesvědčení, že se firmě podaří situaci překonat díky tomu, že vyvíjí vlastní technologie.
Žen rovněž uvedl, že nechce žádné zmírnění sankcí ze strany USA, pokud by to vyžadovalo, že Čína bude muset učinit ústupky v obchodní válce se Spojenými státy. A to ani pokud by to znamenalo, že jeho dcera bude čelit delšímu právnímu sporu. Dcera šéfa Huawei je teď v domácím vězení v Kanadě kvůli obviněním z trestných činů v USA.
Šéf Huawei očekává, že omezení, která Washington uplatňuje na většinu prodeje technologických zařízení, budou pokračovat navzdory tomu, že Washington v pondělí o dalších 90 dní prodloužil příslušnou výjimku. Podle šéfa Huawei nebude nikdo ve Washingtonu riskovat, že by se za firmu postavil. Nicméně domnívá se, že největší dopad pocítí američtí prodejci čipů a dalších součástek pro Huawei, který je největším výrobcem vybavení pro telekomunikační sítě.
Washington umístil Huawei na seznam zahraničních společností, které musejí mít zvláštní povolení k nákupu technologií z USA. Huawei se tak stal první čínskou technologickou firmou v centru války o obchod a technologie mezi USA a Čínou, která by mohla stáhnout globální ekonomiku do recese. Spojené státy obviňují firmu z krádeží technologií a špionáže, což Huawei odmítá.
Žen prohlásil, že to, zda Huawei dostane povolení k nákupu amerických technologií, nebo nikoliv, nebude mít na podnikáni firmy významný dopad. Huawei si podle něj dokáže poradit i bez firem z USA.
Nejnovější vyjádření šéfa čínské firmy se velmi liší od jeho vyjádření na tiskové konferenci 17. června, kdy srovnával svou firmu s těžce poškozeným letadlem a varoval, že americké sankce sníží odhadované tržby Huawei v příštích dvou letech o 30 miliard USD (698,4 miliardy korun).
Americký prezident Donald Trump naznačil, že omezení pro Huawei by mohla být zrušena, pokud bude Peking souhlasit s obchodní dohodou a řešením sporů o technologie, kvůli kterým Washington zavedl cla na čínský dovoz. Žen to ale odmítl a prohlásil, že Huawei nemůže žádat laskavosti, které by mohly v Číně poškodit zájmy chudé většiny.
Květnové oznámení Washingtonu o omezení vývozu technologií vyvolalo varování před propadem prodeje chytrých telefonů Huawei a dalších čínských produktů, které využívají čipy a další technologie z USA. Znamenají ale i ztrátu miliard dolarů z potenciálního prodeje pro americké prodejce.
Společnost Huawei ještě před oznámením pracovala na vývoji vlastních čipů, softwaru a dalších technologií, aby omezila závislost na amerických prodejcích. Firma na výzkum a vývoj loni vynaložila 15 miliard USD, více než Apple či Microsoft.
Tento měsíc Huawei představil vlastní operační systém pro chytré telefony a uvedl, že může nahradit oblíbený Android od Googlu, který nyní používá. Google však blokuje Huawei podporu některých služeb. Letos také čínská firma představila vlastní čip pro příští generaci chytrých telefonů a první telefon s tímto čipem.
Za prvních šest měsíců letošního roku společnost Huawei zvýšila tržby o 23,2 procenta na 401,3 miliardy jüanů (1,3 bilionu korun).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.