Nepovedené partnerství
Skupině ČEZ hrozí, že jí zůstane obří balík akcií MOL
05.12.2013 12:55 Původní zpráva
Energetická skupina ČEZ v současnosti řeší, co udělá s obřím balíkem akcií maďarské energetické společnosti MOL, který koupila za téměř šestnáct miliard korun na začátku roku 2008. Maďaři by si sice měli akcie koupit v lednu zpět, ale není jisté, zda to udělají.
Maďarský MOL má totiž právo odkoupit vlastní akcie za cenu 20 tisíc forintů za jednu akcii (1812 korun). Cena na burze je však v současnosti 14 195 forintů (1286 korun). Maďaři tak nemají moc důvodů si 7procentní balík vlastních akcií koupit od ČEZ nazpátek.
"Jednání probíhají," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že MOL se zatím k využití opce nevyjádřil. ČEZ tak může zůstat vlastníkem sedmi procent akcií maďarské společnosti i v budoucnosti. Řeší proto, co s obřím balíkem udělá. "Zvažujeme řadu variant a je ještě předčasné říkat, co učiníme. V našich úvahách se snažíme zohlednit aktuální cenu akcií, tak jejich likviditu," dodává Kříž.
MOL se k transaci nechce vyjadřovat. "Jelikož jsou akcie skupiny MOL obchodovány na budapešťské burze, neposkytujeme k této věci komentáře," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí skupiny MOL Judit Némethová.
ČEZ nemá žádnou páku na to, aby Maďary k odkupu akcií přinutil. Může pouze čekat, zda se MOL rozhodne akcie za 20 tisíc HUF koupit nazpátek. "Ačkoli vám to dnes nikdo neřekne, je možné s naprostou jistotou tvrdit, že akcie zůstanou ČEZ," myslí si analytik skupiny J&T Michal Šnobr, který je zároveň významným menšinovým akcionářem ČEZ.
MOL nemá k odkupu žádné důvody i kvůli tomu, že partnerství, které skupiny ČEZ s MOL v roce 2008 uzavřely, nyní prakticky nefunguje. Původně totiž skupiny plánovaly postavit dva velké paroplynové zdroje, jeden v Maďarsku a druhý na Slovensku. "Kvůli nepříznivým tržním podmínkám byly oba projekty odloženy," dodala Neméthová.
Hospodaření ČEZ ale transakce s MOL již neovlivní, protože ztráty firma zaúčtovala již dříve. "Investici do akcií MOL pravidelně přeceňujeme podle aktuální tržní ceny. Pokud jejich cena zůstane na současné úrovni, nebude třeba po vypršení opce v lednu 2014 dělat ani žádnou korekci hodnoty," uvádí Kříž. "MOL také vyplácí zajímavou úroveň dividend."
ČEZ si však sliboval od spolupráce MOL více. "Kde je moje zhodnocení, které sliboval ČEZ na začátku. Kde mají akcionáři odměnu za to, že šest let půjčovali v naprosto riskantní nezajištěné transakci MOL?" ptá se Šnobr, který zvažuje právní kroky proti ČEZ, pokud MOL své akcie neodkoupí.
Pokud by nyní ČEZ začal akcie MOL na burze prodávat, jejich cena by šla kvůli obrovské nabídce dolů a zcela určitě by za ně nedostal ani současnou tržní cenu. Transakce by tak byla nevýhodná.
ČEZ si na nákup akcií půjčil zhruba 16 miliard korun. Tyto peníze nyní bude muset refinancovat. "Necítíme se pod tlakem, úvěry, kterým jsou akcie částečně financovány jsou splatné nejdříve v polovině roku 2014 a celková částka, kterou je potřeba refinancovat, je nižší o hodnotu poplatku, který ČEZ inkasoval po celou dobu držení akcií," uvádí Kříž. MOL totiž platil ČEZ prémii za opci, která Maďarům umožňovala koupit akcie zpět.
Podle Šnobra vyřeší ČEZ situaci tak, že vydá tříleté konvertibilní dluhopisy v hodnotě 16 miliard korun, které budou kryty akciemi MOL. "Je to krytí zoufalého obchodu, o kterém si manažeři nemysleli, že takto dopadne, ale trh je předběhl a výsledky nejsou dobré," dodává.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.