Veřejný nesouhlas
Stop rozkrádání, pryč s Ficem! Nespokojení Slováci vyšli do ulic
10.12.2014 19:19
Ve slovenské metropoli se v podvečer konala další demonstrace proti korupci a proti jednobarevné vládě sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, kterou svolali opoziční politici. Tentokrát se v centru Bratislavy shromáždilo odhadem přes tisíc lidí; účast tak byla nižší než na podobných akcích v minulosti.
Série protestů odstartovala před více než měsícem v reakci na informace o nevýhodných transakcích ve slovenském zdravotnictví. Proti korupci se na Slovensku uskutečnily četné protesty již před dvěma lety.
"Týden co týden se objeví nové případy rozkrádání. Tato vláda je postavena na tom, že se krade. Krade se systematicky, stranu Směr-SD spojuje rozkrádání," prohlásil před demonstranty šéf opoziční strany Svoboda a solidarita, europoslanec Richard Sulík.
Shromáždění začala opozice svolávat po kauze s údajně předraženým nákupem diagnostického přístroje státem ovládanou nemocnicí v Piešťanech, kvůli kterému na začátku listopadu podala demisi ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská. Z postu šéfa sněmovny zase odstoupil místopředseda Směru-SD Pavol Paška, kterého opozice kvůli jeho dřívějším podnikatelským aktivitám označila za nekorunovaného krále slovenského zdravotnictví.
"Oni (Směr-SD) cynicky kalkulují s tím, že ve zdravotnictví si toho lidé nevšimnou. Oni se nerozpakují brát peníze ze zdravotnictví," prohlásil opoziční poslanec Alojz Hlina.
V uplynulých dnech slovenská média upozornila na další údajně nevýhodné smlouvy, a to o zajištění stravování nebo úklidových služeb, které se soukromými firmami uzavřelo vedení několika státních nemocnic. Krátce před zahájením dnešní demonstrace nový ministr zdravotnictví Viliam Čislák oznámil, že ředitelé těchto zdravotnických zařízení přijdou o funkce. Podobně by měl být odvolán i vysoký představitel ministerstva zdravotnictví, kterého opozice už dříve spojovala s údajně nevýhodným tendrem v piešťanské nemocnici.
Státní nemocnice na Slovensku si dlouhodobě stěžují na nedostatek peněz pro zajištění svého provozu, což vede ke zvyšování jejich dluhu. Stát už v minulosti zdravotnická zařízení opakovaně oddlužoval.
Premiér Fico o uplynulém víkendu na sjezdu své strany Směr-SD kritizoval opozici za organizování demonstrací, které přirovnal k "balkanizaci slovenské politiky". Roztříštěná opozice podle něj není alternativou vůči Směru-SD, který si dlouhodobě udržuje vysokou popularitu u voličů.
Demonstrace proti korupci se na Slovensku konaly i v roce 2012. Slováci tehdy vyšli do ulic po zveřejnění informací o údajném uplácení vysoce postavených úředníků a politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006, kdy byla v úřadu vláda premiéra Mikuláše Dzurindy. Tyto informace o údajně obří korupci dosud nikdo nepotvrdil a Penta nekalé jednání popřela.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.