Říjnová statistika
Spotřebitelské ceny v USA rostly více, než se čekalo
13.11.2019 18:02
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o 0,4 procenta, více než se čekalo. Domácnosti zaplatily více za energii, zdravotní péči, potraviny a škálu dalšího zboží. Růst cen byl nejvyšší od března, v září se ceny nezměnily. Údaje, které zveřejnilo americké ministerstvo práce, podporují očekávání, že centrální banka USA (Fed) nebude v nejbližší době dále snižovat úroky.
Meziroční inflace zrychlila na 1,8 procenta ze zářijových 1,7 procenta. Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters očekávali meziměsíční inflaci 0,3 procenta a meziroční 1,7 procenta.
Bez zahrnutí nestabilních cen energií a potravin se ceny zvýšily o 0,2 procenta po růstu o 0,1 procenta v září. Tuto tzv. jádrovou inflaci podpořily hlavně náklady na zdravotní péči, které stouply nejvíce za tři roky. Rostly také ceny ojetých osobních a nákladních aut, za rekreaci a nájmy. Meziroční jádrová inflace se však zmírnila o 0,1 procentního bodu na 2,3 procenta.
Ceny energií v říjnu stouply o 2,7 procenta po poklesu o 1,4 procenta v předchozím měsíci. Ceny energií se na celkovém růstu inflace minulý měsíc podílely více než polovinou. Ceny pohonných hmot pak vzrostly o 3,7 procenta po zářijovém poklesu o 1,4 procenta. Náklady na zdravotní péči stouply o jedno procento, nejvýše od srpna 2016.
Fed minulý měsíc snížil základní úrokovou sazbu, potřetí v letošním roce, a naznačil, že s dalším uvolněním měnové politiky zatím nepočítá. Fed začal snižovat úroky v červenci, poprvé od roku 2008.
Údaje o inflaci přicházejí po dalších, převážně optimistických makroekonomických ukazatelích, včetně lepšího růstu počtu pracovních míst a zrychlení aktivity v sektoru služeb. Zmírňuje se také obchodní napětí mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump v úterý uvedl, že Washington je blízko podpisu první fáze obchodní dohody s Pekingem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.