Správné nástroje digitalizace usnadňují cestovkám byznys
28.06.2024 08:30
České cestovní kanceláře a agentury zaznamenávají stále rostoucí zájem o své služby. V letošním roce opět rostou nejen jejich tržby, ale i počty klientů. Tento vývoj je patrný od roku 2022, kdy se prodej zájezdů stabilizoval. Podle ČSÚ využilo v loňském roce jejich služeb při dovolené do zahraničí přes 2,5 mil. českých turistů, což je nárůst oproti roku 2022 o téměř 8 %. Na začátku června cestovky podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) hlásily vyprodání 75 % prázdninových zájezdů. S rostoucím počtem klientů musí cestovky upravovat a digitalizovat své procesy kvůli bezchybnému odbavení.
Samotná digitalizace se netýká jen největších hráčů na trhu, nějakou formu digitálních nástrojů pro svou práci využívají i menší kanceláře a agentury. Pro zvládnutí velkého počtu klientů je nejenom v cestovním ruchu využívaný systém CRM (systém péče o zákazníky), který dokáže spolehlivě vést velké množství jednotlivých zakázek. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) využívalo v loňském roce systémy CRM jen 37 % cestovních agentur nebo kanceláří. Stále však existují případy, kdy je za digitální nástroj považovaná tabulka excelu či mailový program outlook. Přechod do skutečného digitálu přitom není složitý. "Máme zkušenost, že přechod na jednoduchý CRM systém umí ušetřit až polovinu práce obchodníka, přičemž jeho zavedení je u menší firmy záležitostí několika málo dní, maximálně týdnů, kdy samozřejmě nedojde k přerušení samotné práce," vysvětluje Adam Bárta ze společnosti DigiApp, která se digitalizací menších a středních firem zabývá. Podle něj ale stále mnoho zajímavých obchodních příležitostí končí zapadlých v mailu, protože firmy nemají systémy k jejich efektivnímu zachycení a zpracování.
Nabídka je obrovská a je snadné se v ní ztratit
Cestovní kanceláře mohou využívat celou paletu digitálních nástrojů, aby tak zvýšily svou efektivitu, spolehlivost a konkurenceschopnost. Ať už jde o nejrůznější rezervační systémy, sběr dat o zákaznících, jejich preferencích, využívání chatbotů v komunikaci s klienty či využívání digitálních nástrojů v účetnictví a jiné administrativě. "Máme v digitalizaci stále ještě rezervy, protože spousta firem má pocit, že jde o náročný krok. Pokulhává u nás i podpora ze strany státu, která je v posledních letech pouze v úrovni obecných proklamací," popisuje Adam Bárta, a dodává: "Firmy nemají dostatek informací. Často během jednoho dvou setkání dokážeme jejich obavy rozptýlit a vysvětlit jim, že digitalizace je investicí, která se velmi brzy vrátí."