Právě v prodeji
Speciál TÝDNE: Nejbohatší Češi? Jeden Kellner vládne všem
23.10.2017 19:05 Exkluzivně
Jmění 111 nejmajetnějších Čechů a Slováků vzrostlo za poslední rok téměř o 280 miliard korun. Miliardáři se dělí celkem o 1,5 bilionu korun. Rekordmanem je Petr Kellner, který zbohatl o sto miliard. Vyplývá to z aktuálního srovnání speciálu časopisu TÝDEN 111 miliardářů 2017 o nejbohatších Češích a Slovácích, který je právě v prodeji.
Jasně nejbohatším mužem Česka zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem až 320 miliard korun. Druhý je Andrej Babiš, který sice svůj holding Agrofert převedl do svěřenského fondu, ale po odchodu z politiky ho zase získá pod svou kontrolu. Jeho jmění jsme ohodnotili až na 162 miliard. Třetí skončil Karel Komárek mladší, jenž vyhrává především díky svému loterijnímu koncernu Sazka Group a jeho majetek se díky tomu šplhá k hranici 60 miliard korun.
Posledních dvanáct měsíců bylo pro české a slovenské miliardáře ve znamení velkých obchodů. Ať už jde o přeskupování podílů Energetického a průmyslového holdingu, úspěchy úvěrové společnosti Home Credit v Asii či aktuální tažení investorů vedených Oldřichem Šlemrem za ovládnutím textilky Pegas Nonwovens. Zbohatli prakticky všichni tuzemští lídři byznysu.
Stačí nechat mluvit čísla. Pomineme-li letošních jedenáct nováčků mezi miliardářskou smetánkou, osmdesáti boháčům majetek rostl, pěti stagnoval a pouhým patnácti klesal. To znamená, že z našeho vzorku miliardářů "zchudlo" jen 13,5 procenta, naopak více než 81 procentům se jmění podařilo zhodnotit.
Ekonomice se daří stále rekordně dobře, takže pak snáze vydělávají i miliardáři. Například Jaromír Soukup, majitel největší komunikační skupiny v Česku Médea Group a vydavatelství Empresa Media, mezi jehož tituly patří i časopis TÝDEN, zbohatl meziročně o více než pět procent a s majetkem až 5,5 miliardy korun se umístil na 58. příčce.
Nízká nezaměstnanost ovšem způsobuje, že některým miliardářům na další růst firem chybějí lidé. S tím mají mimo jiné problém ve skupině Brano, jejíž majitel Pavel Juříček se v žebříčku umístil na 87. místě se jměním až 4,4 miliardy
korun.
Odpadlíci a nováčci
Jak podle našeho přehledu vypadá průměrný český nebo slovenský miliardář? Je mu 54 let, má více než 12,4 miliardy korun, většinou je to Čech a z 97,3 procenta muž. Žen totiž v žebříčku ubylo, zůstaly jen tři. Ze seznamu "vypadla" například Michaela Bakala, jejíž majetek jsme připočítali k jejímu manželovi a někdejšímu uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi. V přehledu tedy vystupují společně na 21. místě. Jmění dalších podnikatelek, potenciálních kandidátek na post miliardářky, nedosáhlo minimální hranice pro vstup do žebříčku, která je letos 2,4 miliardy korun. Mimochodem, loni to bylo zhruba o 400 milionů méně - i to ukazuje, jak majetek nejbohatších Čechů a Slováků roste.
Takzvaně pod čarou proto zůstala i další nadějná podnikatelka soustřeďující se na obchody s luxusním zbožím Tamara Kotvalová, jejíž jmění se blíží miliardě korun. Oproti loňsku se do žebříčku nevešli ani severočeští investoři s holdingem Prosperita, otec a syn Kurkové, společník Dalibora Dědka z Jablotronu Miroslav Jarolím či Jan Světlík, jehož Vítkovice se poslední dobou potácely v problémech.
Mezi 111 miliardáři roku 2017 se naopak objevilo jedenáct nových jmen. Jedním z nich je nejmladší boháč, čtyřiatřicetiletý Michal Zámec, kterého na 96. místo vyneslo úspěšné světové tažení jeho e-shopu s kosmetikou Notino. Zajímavý je i příběh olomouckého podnikatele Jaromíra Uhýrka, jenž svůj stavební byznys začal před 27 lety opravou kapličky a dnes už je jako majitel skupiny Gemo v žebříčku na 88. místě. Nejúspěšnějším nováčkem je průmyslník Jaroslav Strnad, jemuž skupina Czechoslovak Group vynesla majetek odhadovaný na patnácti miliard, a tím i dvacáté místo v našem přehledu.
Rekordní úspěchy
Skutečným rekordmanem ovšem není nikdo jiný než nejbohatší Čech Petr Kellner.
Ten díky investicím své skupiny PPF a především úvěrové společnosti Home Credit zbohatl oproti loňskému maximálnímu odhadu 220 miliard korun dokonce na 320 miliard. Kdyby svůj dvanáctiměsíční přírůstek někomu věnoval, rázem by takového šťastlivce pasoval se jměním 100 miliard korun na novou trojku mezi 111 nejbohatšími Čechy a Slováky. A ještě by sám stále zůstal první. Takhle alespoň zvýšil náskok před druhým Andrejem Babišem a zajistil si, že ho v čele přehledu hned tak někdo nepředběhne.
Pokud bychom se podívali na rekord z hlediska procentuálního nárůstu oproti roku 2016, vydobyl si zvláštní uznání takřka stoprocentní majitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský. Meziročně si totiž polepšil téměř o 170 procent. A mohlo by to být podstatně více. My jsme mu jmění ocenili na "pouhých" 28 až 35 miliard korun, protože jsme ostražití vůči tomu, jak obrovsky je holding zadlužen.
Skok o čtrnáct příček se Křetínskému vydařil díky tomu, že ovládl celý koncern EPH, a to i přesto, že musí vyplatit své dřívější společníky - Patrika Tkáče a investiční skupinu J&T. Za jejich podíly jim slibuje až 110 miliard korun. Výsledná částka bude záviset na tom, jak se holdingu bude dařit v budoucnu.
MNOHEM VÍCE SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ SPECIÁLU ČASOPISU TÝDEN 111 MILIARDÁŘŮ - ŽEBŘÍČEK NEJBOHATŠÍCH ČECHŮ A SLOVÁKŮ
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.