Některé americké banky se pod vládními křídly již necítí bezpečně a chtějí ze záchranného programu vycouvat. Bankéři zpochybňují Fedem provedený zátěžový test, v němž podle předběžných výsledků neobstáli obři jako Citigroup a Bank of America.
ČTĚTE TAKÉ: Americké banky vládě: Své peníze si nechte!
Povzbuzeny posledními zprávami o rostoucí ziskovosti amerických firem a chtíčem odpoutat se od federálních regulátorů, stále větší množství bank vzdoruje opatřením Obamovy administrativy na ustálení finančního systému. Jde přitom o instituce, které jen před několika měsíci unikly pohromě díky dolarovým balíkům z kapes daňových poplatníků.
Nevděk nebo rozum?
Zatímco představitelé vlády považují každý z kroků za klíčový pro ozdravení ekonomiky, bankéři se čím dál urputněji chtějí vyprostit z vládní náruče s obavou, že Washington udeří další vlnou restrikcí na jejich podnikání. Vládě Baracka Obamy, která dovršuje prvních sto dní úřadování, tak odpor bank komplikuje snahu řešit nejpalčivější problémy finanční krize. To nahrává opozici do karet.
Citigroup, Bank of America a další velké banky se přou o výsledky zátěžového testu, jehož účelem bylo určit, zda jsou instituce schopny ustát dlouhotrvající recesi. Banky tvrdí, že jsou v lepší kondici, než uvádějí výsledky testu.
ČTĚTE TAKÉ: Americký bankovní test: spása nebo hřebík do rakve?
Vládní test USA: šesti americkým bankám chybí kapitál
"Mezi bankami se šíří znepokojení, že provedení testu vedlo ke zvýšení nejistoty, tedy k opaku toho, co bylo jeho cílem," uvedl podle deníku The New York Times šéf Asociace amerických bankéřů Edvard L. Yingling.
Chystaný plán ministerstva na očištění bank od takzvaných toxických aktiv, do kterého se má zapojit více než stovka soukromých investorů, se ze strany bank dočkal dosti vlažné reakce. Několik velkých domů již ohlásilo nezájem zúčastnit se programu. Participace největších bank je přitom nutnou podmínkou úspěchu celého projektu.
Bankovní ředitelé se obávají, že bez ohledu na ujišťování Bílého domu na ně v případě účasti v programu Kongres uvalí nová omezení, zejména v oblasti platů a finančních odměn.
"My si rozhodně od federální vlády nepůjčíme, už jsme v této věci dostali svou lekci," prohlásil výkonný ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon.
Foto: ČTK/AP