Mezi bankéři narůstají obavy z účinků Programu na záchranu rizikových aktiv (TARP). Podle některých je pro finanční instituce dokonce toxickým. Následkem toho chtějí banky vrátit čerpané prostředky zpět do státní pokladny.
Zástupci bank si stěžují, že vládní program pro stabilizaci finančního sektoru ve skutečnosti snižuje jejich růstový potenciál. Hlavním důvodem rozhořčení jsou limity finančních odměn managementu, které byly stanoveny jednou z podmínek poskytnutí vládní pomoci. Pro banky je tak těžké udržet si největší mozky, které mohou odcházet do institucí, které vládní podporu nepřijímají.
"Věci se změnily od té doby, co byl TARP zaveden, pravidla se změnila," říká Michael McMullan, výkonný ředitel Bank of Florida, který již stáhl žádost na čerpání programu. "Čím více omezení přichází ze strany vlády, tím nižší hodnotu můžeme přinést našim akcionářům v dlouhém období," argumentuje.
ČTĚTE TAKÉ: Geithner: Mnohé banky potřebují výraznější pomoc vlády
Podle informací serveru CNNMoney.com už o povolení k navrácení sanací požádaly Iberiabank v Louisianě, California´s Bank of Marin a TCF Financial z Minnesoty.
Podobné záměry mají i velké banky jako Goldman Sachs, Bank of New York, Wells Fargo, JP Morgan Chase nebo Bank of America, které se chystají vrátit peníze zpět do státního rozpočtu "jakmile to bude reálně možné". Je totiž předem jasné, že vrácení fondů nebude nikomu povoleno, dokud nebude dokončen regulatorní test, který má prověřit schopnost největších bank ustát vážnou recesi.
"Chceme vrátit peníze z TARP, jak jen to bude možné. Všeobecný ekonomický výhled vidíme optimističtěji, ale uznáváme, že provedení se neuskuteční bez schválení regulátorů," řekl mluvčí Goldman Sachs Lucas Van Praag.
ČTĚTE TAKÉ: Zaměstnanci AIG vracejí milionové prémie
Test bankovního sektoru by měl být dovršen příští měsíc. Je ale pravděpodobné, že ministerstvo financí nedovolí bankéřům předat státní podporu zpět daňovým poplatníkům ještě hodně dlouhou dobu, píše CNNMoney.com.
Foto: Eric Thayer