Zaměstnanci AIG vracejí <span>milionové prémie</span>

Ekonomika
24. 3. 2009 11:35
AIG vyplácela bonusy, ačkoliv se sama potýká s finančními problémy.
AIG vyplácela bonusy, ačkoliv se sama potýká s finančními problémy.

AIG vyplácela bonusy, ačkoliv se sama potýká s finančními problémy.Třetina zaměstnanců American International Group (AIG) se vzdala svých prémií. "Do státní pokladny se zatím vrátilo 50 milionů dolarů," napsal generální prokurátor státu New York Andrew Cuomo pro server cnn.com.

Pracovníci se k tomuto kroku rozhodli poté, co se zvedla prudká vlna protestů proti jednání americké investiční pojišťovací skupiny. Stát ji kritizuje za to, že na odměnách vyplatila částku v celkovém objemu 165 milionů dolarů (přibližně 3,26 miliardy Kč), přestože se potýká se značnými finančními problémy. Před bankrotem ji už třikrát zachránila vládní půjčka v celkové hodnotě 182,5 miliard dolarů. "Vládní pomoc je privilegium, ne právo," zdůraznil ministr financí Spojených států Timothy Geithner.

ČTĚTE TAKÉ: AIG utratila státní pomoc za výplatu bankám

Rozhořčení nad vyplácením vysokých odměn dali najevo i řadoví Američané. V době krize by se podle nich měli uskrovnit všichni, zvláště pracovníci, kteří pobírají peníze od daňových poplatníků. Na jejich stranu se postavil i prezident USA Barack Obama.

Cuomo: Věřím, že peníze vrátí více lidí

Patnáct manažerů, kteří dostali nejvyšší prémie v hodnotě 30 milionů dolarů, se s penězi už rozloučilo. "Chválím ty zaměstnance, kteří odměny vracejí. Myslím, že poslouchají americký lid. Věřím, že si z nich další pracovníci společnosti vezmou příklad. V nejlepším případě bychom mohli zajistit až 80 milionů dolarů," řekl Cuomo. Zbytek bonusů bude podle něj složité získat, protože je AIG nezaplatila obyvatelům USA.

Podle jeho informací se spousta pracovníků teprve rozmýšlí, jak s částkou naloží. Někteří návrh na vrácení peněz odmítli. "Rozhodně nemáme v plánu zveřejňovat jména těch, kteří se rozhodli bonusy vrátit," uvedl Cuomo pro agenturu Bloomberg.

Komentátor David Pauly se dívá na problém i z jiné strany. Argumentuje tím, že vyplacené odměny tvořily pouze necelé jedno procento z přijaté půjčky. „"AIG chtěla dopřát odpočinek lidem, kteří se společností prožívali její těžkosti. Tak jim vyplatila bonusy. Nemůžeme chtít odborníky, kteří budou odstraňovat nepořádek a zároveň neuvidí trhliny v systému," píše.

ČTĚTE TAKÉ: AIG vykázala astronomické ztráty

Sněmovna reprezentantů zareagovala na aféru schválením zákona, který vyplacené odměny zatížil devadesátiprocentní daní. Legislativní opatření nyní čeká na schválení Senátu. Mělo by zabránit dalším podobným případům. S vyplácením milionových odměn se totiž nepotýká pouze AIG, ale také Merrill Lynch. V Evropě jde například o britskou společnost Barclays nebo Deutsche Bank.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ