Americký státní dluh: bilionová mračna se stahují
04.05.2009 17:23
Výnos desetiletých Treasury notes (americký vládní dluhový instrument, pozn. red.) vzrostl minulý týden na nejvyšší úroveň od listopadu, když dosáhl 3,17 procenta. Investoři požadují stále vyšší výnosy za to, že se stanou věřiteli americké státní pokladny.
Obamova administrativa utrácí nevídané sumy pod nálepkou protikrizových balíčků nejen pro banky a stimulačních plánů nejen pro automobilky. Federální dluh roste závratnou rychlostí a trh s dluhopisy tak tlačí náklady na bilionové půjčky nahoru.
Veřejný dluh USA se má dle poradního orgánu Kongresu (Congressional Budget Office, CBO) navýšit z 41 procent hrubého domácího produktu v roce 2008 na 51 procent HDP letos a 54 procent HDP v roce 2011, než začne opět klesat. Pro pokrytí letošního schodku si vláda pravděpodobně bude muset půjčit celkem dva biliony dolarů, informuje deník The New York Times (NYT).
ČTĚTE TAKÉ: Ekonom: Proč se dnešní Amerika nemůže inspirovat Keynesem
Podle deníku se již nyní objevují varování, že Kongresem určený dluhový strop ve výši 12,1 bilionu dolarů bude velmi pravděpodobně v druhé polovině roku překonán. Celkový nesplacený dluh, kterým je zatížena americká veřejnost, přitom k dnešnímu datu činí již více než 11,2 bilionu dolarů. Každý občan Spojených států tak teoreticky dluží necelých 37 tisíc dolarů.
Úroková spirála
Problémem mimo jiné je, že vláda svým masivním zadlužováním riskuje vytlačení soukromých investic, což urychluje růst úrokových sazeb a může zpomalit hospodářské oživení. Navíc je tu obava z neudržitelného růstu úroků, které mohou zatížit budoucí generace. CBO očekává, že úrokové platby se v následujících deseti letech mohou zčtyřnásobit a dosáhnout tak výše přes 800 miliard dolarů, informuje NYT.
ČTĚTE TAKÉ: Čína má strach o své investice do amerických dluhopisů
S postupující světovou finanční krizí je navíc stále méně potenciálních věřitelů, ochotných se na financování amerického rozpočtu podílet. I další státy řeší nedostatek kapitálu častějším vydáváním obligací, což zvyšuje konkurenci na dluhopisovém trhu. Ta opět táhne požadované výnosy nahoru.
Největším věřitelem USA je Čína, která drží zhruba polovinu amerického dluhu. Představitelé asijské velmoci od počátku krize vyjadřují pochybnosti o zdraví amerického finančního trhu a vyzývají Obamovu vládu k větší obezřetnosti při řešení krize.
Foto: Jonathan Ernst
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.