Americký Chrysler se přiblížil k plánované restrukturalizaci. Soud rozhodl, že automobilka může od americké a kanadské vlády přijmout úvěr v hodnotě 4,5 miliardy dolarů.
Minulý týden společnost požádala o soudní ochranu před věřiteli, což podle amerických zákonů znamená prakticky totéž jako vyhlášení bankrotu. Část majitelů dluhopisů totiž odmítla kvůli obavám ze ztrát na restrukturalizaci přistoupit. Věřitelé nesouhlasí ani s rychlým projednáním plánovaného prodeje italské automobilce Fiat, která by měla postupně získat až 35 procentní podíl ve společnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Chrysler zbankrotuje a spojí se s Fiatem, řekl Obama
Přestože má proces trvat třicet až šedesát dní, Chrysler i Obamova administrativa požadují, aby soud o prodeji rozhodl do 21. května. "Postup Chrysleru by mohl posloužit jako vodítko pro největší americkou automobilku General Motors, která má čas jen do 1. června, aby předložila plán restrukturalizace," tvrdí analytici.
Chrysler je pátou největší veřejně obchodovatelnou firmou v USA, která zažádala o bankrotovou ochranu. Kvůli průmyslovému propadu musela automobilka omezit mzdy a zavřít výrobny. "Hlavní vlnu propouštění zažil Chrysler už v minulém roce, žádnou masovou redukci pracovníků tedy neočekává," píše agentura Bloomberg.
ČTĚTE TAKÉ: Chrysler: od kolébky po bankrot
Kromě dělníků pociťují omezení výroby i obchodní zástupci a dodavatelé. Chrysler má více než 150 hlavních zásobovatelů, mezi ně patří například American Axle & Manufacturing Holdings nebo Magna International, který se uchází o německý Opel. Podle Bloombergu vynaloží Obamova administrativa na jejich podporu až 1,5 miliardy dolarů.
Foto: Reuters