Auta bez řidiče vyrážejí na silnice

Ekonomika
7. 3. 2015 06:45
Automobil Budii švýcarské automobilky Rinspeed.
Automobil Budii švýcarské automobilky Rinspeed.

Na ženevském autosalonu byly k vidění nové koncepty samořiditelných vozidel. Německo, Británie a Švédsko testují jejich provoz a chystají změny zákonů. Česko vyčkává.

Místo stresu se jen tak uvolnit, na nic nemyslet a odpočívat. I tak bude zanedlouho vypadat řízení aut. Na letošním ročníku ženevského autosalonu to ukázal koncept Budii švýcarské automobilky a tuningové firmy Rinspeed. Žihadlo postavené na základě BMW i3 nebude muset ovládat jen řidič. Díky speciálnímu uchycení volantu na robotické paži ho může předat spolujezdci. Anebo budou odpočívat oba a "paži k dílu" přidá auto samo.

"V budoucnu budou auta dělat to samé co my. Každý den se něco přiučí, a tak budou stále lépe zvládat dopravu," slibuje šéf Rinspeed Frank Rinderknecht.

Nejde přitom o žádnou vzdálenou sci-fi budoucnost. Technologie pro autonomní provoz mají a vyvíjejí automobilky od Audi po Volvo. Na svých prototypech pracuje Google a spekuluje se i o plánech na autonomní vozidla firmy Apple.

Podle studie konzultační společnosti Boston Consulting Group (BCG) se do deseti let na trhu samořiditelných aut bude protáčet více než bilion korun ročně. I když tato částka představuje takřka čtyřnásobek obratu mladoboleslavské Škodovky, jde o přízemní odhad. Třeba britská vláda čeká tou dobou trh o velikosti 34 bilionů korun.

Novou legislativu pro testování samořiditelných vozů připravuje Německo i Velká Británie a základní body představí už během letoška. České ministerstvo dopravy podobné kroky zatím považuje za předčasné.

Britská vláda ale také v polovině února spustila nový program testování vozů a vyčlenila na něj takřka 716 milionů korun. Například ve městech Coventry a Milton Keynes se zase začnou pohybovat dvoumístná elektrická vozítka Lutz Pathfinder společnosti RDM Group. "Tohle je projekt, který změní svět. Je to něco, v čem vedeme a o co se Google pokouší. Ale my ho porazíme, přímo tady v našem městě," nešetřil optimismem radní Peter Marland.

Než se definitivně rozdají karty v "autonomním autoprůmyslu", bude třeba ještě dořešit spoustu sporných otázek. První z nich je etika "myšlení" samořiditelných aut. Co se stane, až dojde k havárii, při které se zraní nebo zemře člověk?

Čtěte TÝDEN.* Co dalšího se chystá na ulicích Německa, Británie a Švédska?

* Jaké další otázky se v případě samořiditelných aut řeší?

* Které další trendy a novinky představily automobilky na autosalonu v Ženevě?

To vše se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 9. března 2015.

 

Více se dozvíte v časopisu Týden.

Autor: Jakub KřešničkaFoto: ČTK/AP , Laurent Cipriani

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ