Americká investiční banka Lehman Brothers Holdings a americké regulační úřady vedou jednání o možném prodeji banky, nebo alespoň její části, informovaly v noci na dnešek agentury.
Banka se však svému plnému převzetí brání. Akcie banky v obavách o její další přežití ve čtvrtek klesly o více než 40 procent. Podle zdrojů americká vláda, včetně centrální banky (Fed), pomáhá zprostředkovat dohodu o prodeji čtvrté největší banky v USA, která by mohla být dokončena již o víkendu. Generální ředitel Lehman Brothers Dick Fuld se však podle zdrojů snaží zachovat nezávislost banky a chtěl by prodat jen část firmy staré 158 let. Vláda doufá, že pokud se jí podaří banku prodat, mohla by ušetřit na její záchraně. Ta zpravidla přijde daňové poplatníky hodně draho, jak už se přesvědčila v případě nuceného prodeje banky Bear Stearns nebo udržení hypotéčních institucí Freddie Mac a Fannie Mae nad vodou.
Média spekulují, že mezi zájemci jsou Bank of America, britská Barclays, japonská Nomura Securities, francouzská BNP Paribas či Deutsche Bank. Šest měsíců po kolapsu a následném prodeji investiční banky Bear Stearns klesá důvěra v investiční banky na Wall Street mezi investory. Akcie Lehman ve čtvrtek klesly o 42 procent na 4,22 dolaru a při elektronickém obchodování po uzavření burzy se dále propadly na 3,2 dolaru. Od pondělí akcie ztratily již tři čtvrtiny své hodnoty a od loňského listopadu jsou slabší o více než 90 procent. Tržní kapitalizace banky nyní činí pouhých 2,93 miliardy dolarů. Tržní kapitalizace konkurenční Goldman Sachs, jedničky v branži, činí 61,8 miliardy dolarů.
Lehman ve středu oznámil, že prodá většinový podíl ve své divizi správy investic a do samostatné firmy oddělí divizi komerčních nemovitostí, aby získal nový kapitál a obnovila důvěru investorů. Zpráva však podle analytiků příliš nepřesvědčila investory, protože nezmírnila obavy z pádu banky, nepřinesla žádnou konkrétní dohodu o klíčovém prodeji investiční divize ani neujistila, že banka získá z prodeje majetku dobrou cenu. Lehman strávil několik měsíců hledáním investora, který by do firmy napumpoval nový kapitál, posílil tak bilanci banky a obnovil důvěru investorů. Zatím se mu to však nepodařilo. Někteří analytici se domnívají, že banka požadovala příliš vysokou částku, podle dalších se investice zdála za současných podmínek příliš riziková.
Ztráty banky se za poslední dvě čtvrtletí vyšplhaly na téměř sedm miliard dolarů. Důvodem byly hlavně špatné sázky na hypoteční cenné papíry a další rizikové investice. Lehman však není jedinou bankou s vysokými ztrátami. Na celém světě banky kvůli krizi na trhu s rizikovými hypotékami, která začala před rokem a rozšířila se na další úvěrové trhy, ztratily více než 300 miliard dolarů. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že celkové ztráty by se mohly vyšplhat na jeden bilion dolarů.
Foto: AP