Becker: Čína <span>poškodí</span> sama sebe

Ekonomika
25. 2. 2009 10:41
Ekonom Chicagské školy Gary Becker
Ekonom Chicagské školy Gary Becker

Ekonom Chicagské školy Gary BeckerMinistr financí USA Timothy Geithner označil Čínu za potenciálního škůdce USA. Obvinil ji ze záměrné manipulace s jüanem, protože se Čína snaží zachovat jeho nízkou cenu vzhledem k dolaru i dalším měnám. Ekonom a profesor Chicagské univerzity Gary Becker  to vidí trochu jinak. Soudí, že Čína více než okolnímu světu uškodí sobě.

ČTĚTE TAKÉ: Čína: USA nás z krize viní neprávem

"Zmíněné velmoci by se měly soustředit na úzkou spolupráci v oblasti bezpečnosti a stimulace světové ekonomiky postižené krizí," říká nositel Nobelovy ceny. Dodává, že trhy obou států jsou úzce provázané. Spojené státy představují nejvýznamnějšího odběratele čínské produkce, Čína hlavního držitele státních dluhopisů USA.

ČTĚTE TAKÉ: Clintonová: USA a Čína musí proti krizi společně

Čínský jüan má od roku 1995 stanovený fixní kurz, který závisí na vývoji dolaru. Výsledkem je vysoký export, který zlevňuje čínskou produkci na světových trzích. "Čínské výrobky vyjdou zákazníka až pětkrát levněji, než zboží z USA, západní Evropy nebo Japonska," uvádí ekonom. Tento fakt způsobují především levné výrobní náklady na jednotku produkce a zmiňované množství exportu.

Nekonkurenceschopní producenti opouští odvětví nebo přesouvají výrobu do zámoří, často právě do Číny. Díky úpravám kurzu dosahuje Čína vysokých přebytků na běžném účtu. Přestože se čínský export v důsledku finanční krize snížil, pokles importu do země byl více než dvojnásobný. Dosavadní přebytek platební bilance tak ještě narostl. Z přebytečných aktiv Čína vytváří rozsáhlé devizové rezervy. Investuje především do státních dluhopisů USA.

ČTĚTE TAKÉ: První ekonomika překonává krizi: Čína hlásí růst

Může Čína vydírat emitenta, že zaplaví mezinárodní trh jeho dluhopisy? "V případě, že by USA zpřísnily svoji politiku vůči Číně, by je mohla odprodat třetím státům," tvrdí Becker. Tuto možnost však považuje za málo pravděpodobnou. Čína by podle něj získala pouze nepatrný vliv na vývoj světových úrokových měr. "Dluhopisy USA patří v době ekonomické nestability mezi nejbezpečnější aktiva," zdůrazňuje. Pokud by se jich Čína zbavila a nahradila je jinými, vystavila by se riziku významných finančních ztrát.

Spolupráci se zahraničím může podle ekonoma komplikovat tradiční čínský protekcionismus. Ten se projevuje především ve finančním sektoru a v důsledku hospodářské krize se zintenzivnil. Becker tvrdí, že kromě zahraničních producentů Čína poškozuje i tuzemské obchodníky a vlastní ekonomiku.

Foto: Wikipedia

Autor: -bar-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ