Pokud se svět dohodne na snížení emisí skleníkových plynů, vznikne do roku 2020 deset milionů nových pracovních míst. Globální zaměstnanost by tak vzrostla o 0,37 procenta. Oznámil to bývalý britský premiér Tony Blair.
Blair odkazuje na zprávu Cutting the Cost, kterou společně s londýnskou neziskovou organizací Climate Group vypracoval. Studie pojednává o tom, jak podpořit ekonomický růst a zaměstnanost ve všech světových ekonomikách prostřednictvím omezení emisí oxidu uhličitého. Autoři vycházeli z výzkumů britské University of Cambridge.
Snížení nezaměstnanosti
"Deset milionů nových pracovních míst je sice v rámci světového problému s rostoucí nezaměstnaností zanedbatelným číslem, přesto má však svoji hodnotu," tvrdí autoři studie.
Nová místa by podle Blaira měla vzniknout především v oborech, které se zabývají alternativní produkcí energie. Jako příklad uvádí Velkou Británii: "Ta má do roku 2030 vyrábět dvacet procent elektřiny z větrných zdrojů. Aby mohla tento cíl naplnit, bude muset každoročně vytvořit 260 tisíc nových pracovních míst." Tento přírůstek přitom bude podle Blaira stejně vysoký, jako je celkový počet zaměstnanců, kteří v současné době pracují v oblasti těžby uhlí.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus sepsal novou knihu o globálním toeplování
Schválení celosvětové klimatické úmluvy by podle Blaira podpořilo i globální ekonomický růst. Světové HDP by se do roku 2020 mohlo zvýšit až o osm desetin procenta.
K přijetí nové dohody má dojít letos v prosinci v rámci konference Společnosti národů o klimatické změně. Ta se uskuteční v Kodani. "Věřím, že dojde k prolomení zablokovaných rozhovorů ohledně světového klimatu," uvedl Blair pro agenturu Bloomberg.
Foto: Reuters