Německá automobilka BMW plánuje ve východní Evropě postavit novou továrnu. Ve hře o získání investice jsou Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko, napsaly slovenské Hospodárske noviny. BMW plány na expanzi potvrdila, detaily neuvedla.
"Jednoznačně budeme potřebovat víc výrobních kapacit a jednu z továren chceme postavit i ve východní Evropě," řekl listu člen představenstva BMW Ian Robertson, podle kterého připadá v úvahu postavení továrny na Slovensku.
O možnosti investice BMW na Slovensku spekulovala slovenská média už loni, automobilka tyto informace tehdy popřela. V zemi již mají své závody německý Volkswagen, korejská Kia Motors a francouzský koncern PSA Peugeot Citroën. Automobilový průmysl je hlavním tahounem exportně orientované ekonomiky. V Česku vedle mladoboleslavské Škody Auto vyrábí jihokorejská automobilka Hyundai a také TPCA, společný podnik firem Peugeot, Citroën a Toyota.
Otevření továrny na vozy BMW by pro českou ekonomiku mělo nesporný přínos především tím, že by vznikla nová pracovní místa, shodli se analytici. Zvyšování závislosti tuzemské výroby na automobilovém průmyslu je ale podle Jiřího Šimary ze společnosti Cyrrus rizikem.
Vidět je to zejména v poslední době, kdy v Evropě prodeje automobilů klesají. V tomto ohledu má podle něj Česko štěstí, že automobilky, které v tuzemsku vyrábějí, jsou celkem silné a pokles prodejů na ně tolik nedoléhá. To je případ i BMW, které patří mezi automobilky, jejichž výrobky se ukazují jako méně rizikové než vozy italských nebo francouzských značek. V současnosti je největším výrobcem luxusních aut na světě.
Vstup BMW do Česka by kromě přímých pracovních míst povzbudil výrobu i u místních výrobců autodílů, uvedl Jan Linhart z KPMG. Pro tyto subdodavatele je vždy výhodné, pokud mohou dodávat pro více automobilek a snáze tak vykrývat propady odbytu, pokud se některé z nich přestane dařit. Rozšiřování automobilového průmyslu se proto podle něj vyplatí podporovat mimo jiné i proto, že v současné době pro Česko neexistuje alternativa, která by dokázala tento průmysl nahradit.
Česko, Slovensko nebo Maďarsko?
Možnost že BMW nakonec zamíří do Česka, je však podle Šimary malá. Pravděpodobnější prý je, že se továrna nakonec postaví buď na Slovensku, nebo v Maďarsku. Hlavním důvodem by měla být cena pracovní síly, která je v těchto zemích levnější.
Robertson výši investice do nového závodu neuvedl. HN napsaly, že by se mohla pohybovat kolem miliardy eur (přes 25 miliard korun) a vytvořit by mohla několik tisíc pracovních míst.
BMW loni zvýšila prodej o 10,6 procenta na rekordních 1,845 milionu vozů. Společnost, která vyrábí automobily značek BMW, Mini a Rolls-Royce, také vykázala rekordní zisk i tržby. Letos očekává jednociferný růst prodeje.
Automobilka dříve oznámila, že spolu se svým partnerem Brillance ve společném podniku investují přibližně 500 milionů eur do zvýšení výrobní kapacity v Číně, která se pro BMW loni stala největším trhem. Výrobní kapacita by měla ve střednědobém horizontu činit přibližně 300 tisíc vozů ročně s možností zvýšení o dalších 100 tisíc aut.