Chorvatsko zažívá další úspěšnou turistickou sezonu. Sektoru cestovního ruchu však v nejvyhledávanější zahraniční destinaci českých turistů chybí minimálně 2700 pracovníků. Za nedostatek mohou nízké mzdy, špatné pracovní podmínky a také omezení pro počty zahraničních zaměstnanců. S informací o rozsahu problému přišly v červnu chorvatské odbory.
Podle předsedy odborové organizace pro turismus a služby Eduarda Andriče může být reálný počet chybějících zaměstnanců mnohem vyšší, protože zaměstnavatelé tento problém často nenahlásí. Andrić vidí za nedostatkem zejména mizerné pracovní podmínky v odvětví.
"Důvodem, který zdůrazňuji už léta, jsou relativně nízké mzdy. Za průměrem zaostávají o 17 až 20 procent," řekl Andrić Balkánské společnosti investigativních reportérů (BIRN). "Navíc se i přes rekordní růst sektoru z posledních let a všechny učiněné investice místo zvýšení počtu osob zaměstnaných v turistickém ruchu na plný úvazek jejich počet neustále snižuje. Zato počet sezonních pracovníků narůstá," citoval Andriče server BalkanInsight.
Špatné pracovní podmínky podle něj odrazují lidi od kariéry v turismu a mnoho lidí s touto středoškolskou specializací od studií odchází do jiných oborů. Andrić připouští, že se situace zlepšila například v ubytování pro zaměstnance, stále však zůstává problém v tom, že turistické služby mohou lidi živit jen šest měsíců v roce.
Za prvních sedm měsíců letošního roku zaznamenalo Chorvatsko více než desetiprocentní meziroční nárůst počtu návštěvníků. Sektor přímo či nepřímo zaměstnává na 150 tisíc osob a na tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) se podílí 18 procenty, což je nejvíce v Evropě.
Nejoblíbenější destinace Čechů
Chorvatsko stále zůstává nejoblíbenější zahraniční destinací českých cestovatelů, s níž se může měřit pouze Slovensko a Itálie. Česká Asociace cestovních kanceláří v červnu odhadla, že k pobřeží Jadranu letos zamíří až 850 tisíc Čechů, což by bylo o 130 tisíc více než před dvěma lety.
Chorvatská hospodářská komora nedávno navrhla jako řešení aktuálního nedostatku osvojení slovinského modelu, který spočívá v přijetí většího počtu zahraničních sezonních pracovníků. Ti by mohli být zaměstnáni pouze na pozicích, o které nikdo z domácích nejeví zájem.
Na rok 2017 vydala chorvatská vláda jen 175 povolení pro zahraniční pracovníky v turismu a hospodářská komora se domnívá, že kvóty je potřeba zpružnit. Někteří experti vidí potenciál v sousední Bosně, kde je vysoká nezaměstnanost. Podle Andriče by ale tito lidé našli lépe ohodnocené sezonní práce jinde v Evropské unii.
S tím souhlasí i bývalý chorvatský ministr hospodářství Davor Štern. Deníku Večernji list řekl, že stát by nízké stavy mohl doplnit vydáním pracovních povolení pro občany zemí, jako jsou například Filipíny, kteří by byli ochotni pracovat za minimální mzdu kolem 350 eur (9150 korun).