Spojené státy
Čína nejen jako konkurence ale i hrozba? Nepřesné, brání se Bílý dům
17.12.2017 19:45
Nová bezpečnostní strategie, kterou se v pondělí chystají vyhlásit Spojené státy, označí Čínu za "ekonomického agresora". Listu Financial Times (FT) to sdělil anonymní zdroj obeznámený s dokumentem. Nejmenovaný činitel z Bílého domu ale takové tvrzení odmítl jako nepřesné.
"Strategie národní bezpečnosti pravděpodobně definuje Čínu jako konkurenta v každé oblasti," uvedl zdroj FT. "Nejen konkurenta, ale i jako hrozbu, a proto podle názoru mnohých v této vládě, i jako protivníka," dodal zdroj.
On Monday, Trump will accuse China of "economic aggression" https://t.co/fi2eklKclx pic.twitter.com/LRY8s4nQOO
- Newsweek (@Newsweek) 17. prosince 2017
Jeden z činitelů z Bílého domu televizi CNBC řekl, že článek FT je nepřesný. Strategie podle něj výraz "ekonomická agrese" nespojuje výslovně s Čínou.
Americký prezident Donald Trump během předvolební kampaně Peking ostře kritizoval. Vadil mu zejména vysoký obchodní deficit, který Spojené státy vůči Číně mají. Po svém zvolení ale Trump rétoriku zmírnil a odmítl například označit Peking za měnového manipulátora. Na druhou stranu v srpnu nařídil prošetřit údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.
Podle CNBC přijal Trump vůči Pekingu smířlivější postoj, protože potřeboval jeho pomoc v řešení severokorejské hrozby. Zdroj FT však tvrdí, že nyní má Trump pocit, že Čína nedělá dost pro zastavení zbrojního programu KLDR ani pro vyrovnání americko-čínské obchodní bilance.
Trumpův později odvolaný poradce Steve Bannon v srpnu prohlásil, že Spojené státy jsou v ekonomické válce s Čínou, kterou prý Washington nyní prohrává.
And in related news, China accuses Trump of ‘stupid aggression’ https://t.co/gMHWIp92CT via @FT
- John Bottomley (@JohnBottomley_) 17. prosince 2017
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.