Čínská sociální politika ohrožuje ekonomický růst rudého draka

Ekonomika
31. 8. 2011 15:21
Politika jednoho dítěte se začíná Číně vymstívat. Malá nabídka pracovníků nutí čínské firmy zvyšovat mzdy.
Politika jednoho dítěte se začíná Číně vymstívat. Malá nabídka pracovníků nutí čínské firmy zvyšovat mzdy.

Číně se tenčí příliv pracovních sil, což ohrožuje růst její ekonomiky. Příčinou menší dostupnosti pracovních sil, která nutí zaměstnavatele platit svým dělníkům vyšší mzdy, je politika "jedna rodina - jedno dítě" přijatá v roce 1979.

Věková skupina od 15 do 24 let, která představuje hlavní zásobárnu pracovních sil pro továrny vyrábějící levné oděvy, hračky a elektroniku, se podle projekcí OSN do roku 2025 zmenší o téměř 62 milionů lidí na 164 milionů.

Čína se podle analytiků bude muset vydat japonskou cestou a přimět podniky, aby se v době menšího přílivu pracovních sil přeorientovaly na dražší, technologicky vyspělejší produkty. Japonsko podobným přerodem přešlo v 60. a 70. letech minulého století. Čína na něj možná bude mít pouhých pět let, pokud se chce vyhnout propadu ekonomického růstu, míní analytici, které cituje Bloomberg.

Export přispívá k čínskému hrubému domácímu produktu více než pětinou. Výrobky jako oděvy, obuv či nábytek, tedy ty, které se neřadí do kategorie technologicky vyspělých, loni představovaly 68 procent čínského vývozu, což je jen malý posun ze 71 procent v roce 2005. Technologicky vyspělé produkty zahrnují například lékařské nástroje, software, počítače či telekomunikační přístroje.

Cestou ven jsou technologické produkty

Podle analytiků je nynější čínský růst příjmů a stav ekonomického rozvoje srovnatelný s Japonskem v roce 1969 a Jižní Koreou v roce 1988, než se jejich rychlost růstu začala propadat. Podle srpnové zprávy listu China Securities Journal se čínský ekonomický růst v tomto čtvrtletí patrně sníží na 9,2 procenta z 9,5 procenta během předchozích tří měsíců. Inflace za stejné období stoupne na zhruba 6,2 procenta z 5,7 procenta v předchozím čtvrtletí.

Cestou z útlumu by mohla být orientace na technologicky náročnější výrobky jako v Japonsku v sedmdesátých letech.  Zatímco valná většina čínských výrobců se zatím na technologicky vyspělé výrobky nepřeorientovala, ti, kdo se touto cestou už vydali, sklízejí a budou sklízet velké zisky, tvrdí ekonomové.

Společnosti, jako jsou výrobci strojních zařízení Sany Heavy Industry Co. a Changsha Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Development Co., budou vítězi nejen na domácím, ale i na mezinárodním poli, řekla Diane Linová, manažerka v Sydney sídlícího fondu Pengana Capital Ltd., který spravuje zhruba miliardu dolarů globálních vkladů.

"Zapomeňte na textil a takové věci, tohle je budoucnost Číny," prorokuje Linová. "Když se podíváte na Japonsko začátku 70. let, pak bylo také čistým dovozcem strojních zařízení a během pouhých tří nebo čtyř let předběhlo USA a stalo se vývozcem," dodala.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ