Davos: Rusko a Čína nešetří kritikou Západu
29.01.2009 15:38
Političtí lídři Číny a Ruska se na probíhajícím Světovém ekonomickém fóru v Davosu ostře pustili do svých západních protějšků. Podle nich mají západní politici na současné celosvětové hospodářské krizi velký podíl, protože svými chybnými rozhodnutími přispěli ke vzniku krize finanční.
Ruský premiér Vladimir Putin se ve svém projevu opřel do amerických delegátů, kteří loni touto dobou a na stejném místě vehementně ujišťovali svět o "naprosté stabilitě americké ekonomiky s nadějnými vyhlídkami do budoucna." Nešetřil ani investiční banky, které označil za "chloubu Wall Street, která prakticky přestala existovat."
Předseda čínské vlády Wen Jiabao ve své řeči zase narážel na "nevhodnou makroekonomickou politiku některých nejmenovaných států" a na jejich podporu "neudržitelného růstu charakterizovaného dlouhodobě nízkou mírou úspor a vysokou spotřebou." Finanční instituce nařknul z nedostatku sebedisciplíny a slepé honby za ziskem.
Politici v Davosu obecně varují před sílícím protekcionismem nejen ve světovém obchodě. Kroky vlád ve prospěch nekonkurenceschopných firem povedou k odvetným opatřením a prohloubení světové hospodářské krize, míní.
Za obzvláště sofistikovaný druh protekcionismu označil Igor Yurgens, poradce ruského prezidenta Medveděva, Obamův plán na pomoc americké ekonomice. Podle něj povede nákup amerických vládních dluhopisů k odčerpání potřebné likvidity ze světových trhů. Obamovu politiku dokonce přirovnal k tzv. politice "beggar thy neighbour", uplatňované ve 30. letech jako reakce na velkou hospodářskou krizi.
V Davosu o sobě dali vědět i někteří významní světoví ekonomové. Nouriel Roubini a Joseph Stiglitz se shodli, že hospodářská krize zdaleka ještě není u konce a podle nich "bude hůř." Oba shodně navrhují znárodnění velkých amerických bank, které považují za jedinou cestu k nápravě poškozeného bankovního systému.
Profesor univerzity Yale Robert Shiller se naopak domnívá, že z krize vede rychlejší cesta, než naznačují jeho kolegové. Diskuzi v Davosu označil za "kreativní destrukci", ze které by podle něj mohly vzejít i některé kreativní a účinné výstupy.
ČTĚTE TAKÉ: Davos šetří: kaviár nahradí šunka, zmizí šampaňské
Foto. AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.