EU sestavila černou listinu daňových rájů

Ekonomika
5. 12. 2017 14:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ministři financí členských zemí Evropské unie sestavili takzvanou černou listinu daňových rájů. Zahrnuje 17 jurisdikcí mimo EU, které dostatečně nespolupracují v daňových záležitostech. Oznámil to francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Ministr financí nyní předsednického Estonska Toomas Toniste řekl, že se krok už v přípravné fázi ukázal jako užitečný. Řada zemí se totiž v reakci na přípravu seznamu zavázala s unií lépe spolupracovat. "Ale je také důležité, abychom pečlivě sledovali plnění závazků, které naši partneři z celého světa učinili," upozornil. Unie podle něj hodlá seznam v příštích letech pravidelně prověřovat a aktualizovat.

Na seznamu se nyní ocitly Americká Samoa, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Jižní Korea, Macao, Marshallovy ostrovy, Mongolsko, Namibie, Palau, Panama, Svatá Lucie, Samoa, Trinidad a Tobago, Tunisko a Spojené arabské emiráty, uvedla Evropská komise.

Milena Hrdinková z českého ministerstva financí podotkla, že o konkrétních zemích se příliš nemluvilo. "Ministři tomu projektu dali velkou politickou podporu a kladli důraz, aby se do budoucna pracovalo na tom, jaké sankce budou uplatňovány v případě, že ty země neupraví své režimy," uvedla. Lze podle ní čekat, že v blízké době se některé země ze seznamu ještě do spolupráce s unií zapojí.

Dalších 47 jurisdikcí bylo zařazeno na takzvanou šedou listinu zemí, které zatím v daňové oblasti neplní požadavky EU, ale slíbily učinit patřičné změny.

Země zařazené na černou listinu by mohly ztratit přístup k finančním prostředkům z EU, například k unijním fondům či penězům z Evropské investiční banky (EIB). Závěry také zmiňují možnost opatření v daňové oblasti, například různé srážkové daně či neuznávání určitých typů nákladů. Taková opatření jsou ale na rozhodnutí členských zemí bloku. O dalších možných opatřeních proto může být rozhodnuto v příštích týdnech, uvedl Le Maire.

Komisař pro hospodářskou politiku, daně a cla Pierre Moscovici dohodu na sestavení černé listiny uvítal a označil ji za vítězství klíčové pro daňovou spravedlnost a transparentnost. "Ten proces tím ale nekončí. Musíme zvýšit tlak na země ze soupisu, aby svůj přístup změnily," uvedl. U těch, které se zařazení na seznam vyhnuly slibem lepší spolupráce je podle komisaře potřeba sledovat plnění závazků.

Problematiku daňových úniků a daňových rájů řeší Brusel již delší dobu. Téma nabralo novou intenzitu letos na podzim, kdy zveřejnění velké série dokumentů označovaných jako Paradise Papers ukázalo, jak vlivní a velmi bohatí lidé tajně investují obrovské sumy v daňových rájích.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ