Gazprom si stěžuje, že Ukrajina<span> špatně platí </span>za plyn

Ekonomika
25. 12. 2009 17:48
Gazprom si stěžuje na Ukrajinu, krize snad ale nehrozí.
Gazprom si stěžuje na Ukrajinu, krize snad ale nehrozí.

Gazprom si stěžuje na Ukrajinu, krize snad ale nehrozí.Ukrajina čelí problémům s prosincovými platbami za plyn, stěžuje si ruský plynárenský monopol Gazprom. Ještě před Vánoci však plynovou válku neočekával.

Neshody Moskvy a Kyjeva kolem plateb a cen zastavily na začátku letošního roku cestu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy, k podobným incidentům docházelo i v dřívějších letech.

"Hodnotíme situaci s platbami za dodávky ruského zemního plynu v prosinci jako velmi znepokojivou," uvedl generální ředitel Gazpromu Alexej Miller. V polovině prosince přitom řekl, že novou plynovou válku s Ukrajinou kolem Nového roku neočekává. Kvůli lednovým sporům se ocitly na vrcholu zimy bez tepla miliony evropských domácností, největší problémy mělo Slovensko a balkánské země. Narušení dodávek plynu navíc způsobilo újmu rovněž evropskému průmyslu.

ČTĚTE TAKÉ: Na plynovou krizi jsme připraveni, prohlásil ministr
                        Letargii mezi EU a Ruskem otepluje plyn

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby. Valná většina dodávek ruského plynu do Evropy přitom prochází přes Ukrajinu.

Šéf Gazpromu Alexej Miller (vpravo) nemá k premiéru Putinovi daleko.Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz zatím v letošním roce platí za pomoci vlády účty za ruský plyn včas. Vzhledem k ekonomickým problémům Ukrajiny se však už dříve objevily pochybnosti, zda tomu tak bude i nadále. Ruský premiér Vladimir Putin minulý měsíc vyzval Evropskou unii, aby Ukrajině na zaplacení ruského plynu půjčila peníze.

Česko je letos podle ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského na případnou plynovou krizi v zimních měsících připraveno lépe než v loňském roce. Podle něj má provozovatel plynové soustavy, kterým je v Česku RWE, naplněné zásobníky. Pokud RWE potřebuje rychlou dodávku, nebere plyn ze zásob, ale nakupuje jej na burze. Rezervy by tak Česku mohly vystačit delší dobu, pokud by to bylo potřeba.

Ilustrační foto: Profimedia.cz, Wikimedia Commons

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ