Genderová propast. Ženy v Marks & Spencer berou míň než muži

Ekonomika
1. 3. 2018 04:59
Marks & Spencer platí ženám v průměru o 12,7 procenta méně než mužům.
Marks & Spencer platí ženám v průměru o 12,7 procenta méně než mužům.

Britská oděvní firma Marks & Spencer přiznala, že má na svých výplatních páskách genderovou nerovnost. Ženy vydělávají v průměru o 12,7 procenta méně než muži. Ti mají také mnohem větší zastoupení na vyšších pozicích. I přes tuto finanční propast mezi muži a ženami jde stále o menší rozdíl oproti celostátnímu průměru (16,4 procenta) ve Velké Británii. Zprávu uvedl server Independent.

Firma ve čtvrtek oznámila, že celkový počet 85 200 zaměstnanců zastupují ze 72 procent ženy, z 28 procent muži. Vedoucí manažeři prodejen jsou z větší části muži (57 procent), mnohem větší rozdíl však je v zastoupení desetičlenné rady, kde působí pouze tři ženy.

Zajímavá čísla společnost odhalila ohledně brigádníků. Pouze 54 procent všech mužů v Marks & Spencer má svou práci jako brigádu, u žen je číslo mnohem vyšší - 77 procent. A i když si průměrně žena ve firmě vydělá o 12,7 procent méně než muž, stále jde o poměrně malý rozdíl oproti jiným společnostem.

Suverénně nejvyšší genderovou propast ve výdělcích oznámila jiná oděvní společnost Phase Eight. Tam ženy průměrně vydělávají až o 64,8 procent méně než muži. Ropná společnost Shell má například propast ve výši 22 procent, v Bank of England, centrální bance Velké Británie, je číslo ještě o dvě procenta vyšší.

Málo žen na vyšších pozicích

Nicméně Bank of England prozradila, že čísla jsou zavádějící, neboť jednoduše není dostatek kvalifikovaných žen na vyšší pozice, kde přirozeně berou zaměstnanci více peněz. Totéž tvrdí právě i Marks & Spencer. Generální ředitel společnosti Steve Rowe prohlásil, že data ukazují potřebu dostat více žen na vyšší pozice a zároveň nastavit flexibilitu prací, jež dokážou zvládnout jak muži, tak ženy. Tím měl na mysli například IT pozice.

"I když je to velké pozitivum, že naše genderová propast ve výplatách je nižší než průměr ve Velké Británii, jsou zde mnohem komplikovanější problémy. Podle nás je mnohem důležitější zaměřit se na to, aby naše významné akce byly řízeny spíše z pohledu rovnosti mezi zaměstnanci než z pohledu samotných čísel," řekla k údajům Simmone Haywoodová, náborová vedoucí společnosti.

Haywoodová dále dodala, že firma bude pokračovat v každoročním odhalování genderové finanční propasti. "Především ale aktivně podporujeme nápady našich zaměstnanců a vnímáme jejich přínos v tom, jak můžeme podpořit rozmanitost a rovnost v každém aspektu našeho podnikání," uzavřela.

Autor: -aka- Foto: , AP Photo/Akira Suemori

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ