Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl dnes v předním světovém finančním listu The Wall Street Journal Europe varoval, aby zbrklé snahy o co nejpřísnější regulaci finančního sektoru v Evropské unii nevedly k vytvoření bankovního dvojčete Společné zemědělské politiky. Taková „Společná bankovní politika" by byla dlouhodobě stejně katastrofální jako zemědělská politika a stejně tak těžké by bylo se jí zbavit, napsal Hampl ve svém článku.
Hampl dále uvádí, že reakce na nynější finanční krizi by neměla být horší než krize sama. Nesouhlasí se zaváděním přehnaných regulací, zákazů a zpřísněného dohledu včetně politicky výnosného omezování manažerských platů. Nelíbí se mu ani koncept nového všemocného evropského regulátora.
Většina těchto představ směřuje podle Hampla k větší regulaci a centralizaci finančního sektoru, menší konkurenci a větší přítomnosti veřejného sektoru v tomto odvětví. Typické podle Hampla je, že soukromá část finančního světa se v debatách prezentuje jako jasný viník krize, zatímco role státu se již tolik nezkoumá.
Hampl na závěr na základě zkušeností s komunismem načrtává chmurný obraz, jak by mohlo bankovnictví po důsledné regulaci vypadat: čekání v nekonečných frontách nebo dávání úplatků za vydání kreditní karty, fronta před znuděným úředníkem za přepážkou otevřenou v pondělí od 10 do 13 hodin, pokud zrovna zaměstnanci znárodněného finančního sektoru nestávkují; rozhodování o úvěrech v úvěrových výborech obsazených nemotivovanými zaměstnanci a politiky.
Foto: Robert Sedmík