Akciové trhy v Rusku v pátek po téměř dvoudenní přestávce vynucené pádem cen prudce posílily. Hlavní index burzy MICEX se zvýšil o 28,7 procenta na 1098,9 bodu. Obchodování muselo být kvůli silnému růstu dvakrát přerušeno.
Investoři měli značný zájem hlavně o akcie energetických koncernů a bankovních společností. Největší ruská ropná firma Rosněfť posílila o 45 procent a státní banka VTB dokonce o 60 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Pražská burza následuje svět a padá
Analytici podle agentury Interfax prudký růst ruských akcií přičítají vnitřním i vnějším faktorům. Cenné papíry bank spadly tak prudce dolů, že nyní mají vysoký potenciál růstu, a navíc zejména státní banky jsou považovány za nejspolehlivější akcie, uvedli ekonomové. Svou roli podle nich sehrála i opatření na stabilizaci trhu v USA a růst světových cen ropy. Pomohla také opatření ruských úřadů k nasycení poptávky po hotovosti a zlepšení situace s likviditou bank.
ČTĚTE TAKÉ: Evropské akcie klesly na tříleté minimum
Index burzy RTS, kde se obchoduje mnohem méně než na burze MICEX, se dnes zvýšil o 22,4 procenta na 1295,9 bodu. Začátkem týdne index ztratil více než 20 procent hodnoty, a donutil tak vládní činitele, aby proti pádu cen zasáhli. Obě burzy byly od středy uzavřeny, protože akcie zažily nejhlubší propad od ruské finanční krize v roce 1998. Jen během dvou dnů index burzy MICEX klesl o 25 procent. Hlavní příčinou byl pokles cen ropy a krize na Wall Street.
Vláda prezidenta Dmitrije Medveděva po pádu cen akcií přijala několik opatření na stabilizaci finančních trhů. Celkový objem pomoci by měl činit v přepočtu až 130 miliard dolarů (zhruba 2,2 bilionu Kč). Počítá se třeba i s odkupem akcií na burze.
K TÉMATU: PRŮVODCE KRIZÍ: Proč krachují americké banky?
Rychlý růst na burzách přičítá server NEWSru.com štědrosti vlády, která přislíbila podpořit finanční trh až třemi biliony rublů. Až 500 miliard má být určeno na výkup akcií nejvýznamnějších společností. Optimismus investorů mělo pozdvihnout i prudké snížení vývozních cel na ropu a ropné výrobky.
Ještě před znovuotevřením trhů premiér Vladimir Putin uklidňoval kapitány západního průmyslu, že se stát nebude politicky vměšovat do ekonomiky a že Rusko má dostatečné rezervy, aby otřesy zvládlo.
Situaci na burzách podle listu Vedomosti ovlivňuje i skutečnost, že špičkoví manažeři velkých společností využili situace k nákupu akcií vlastních firem za nízké ceny. Kupříkladu prezident Lukoilu Vagit Alekperov už kontroluje více než pětinu akcií této ropné společnosti, viceprezident Leonid Fedun 9,21 procent akcií. Příklad následují další manažeři.
Foto: Profimedia