Hypoteční krize patrně zařízne šéfa Bear Stearns
08.01.2008 10:31 Původní zpráva
Třiasedmdesátiletý James „Jimmy" Cayne, výkonný šéf investiční banky Bear Stearns, prý plánuje položit funkci. Důvodem má být propad akcií způsobený kolapsem trhu rizikových hypoték, který bance přinesl ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu 854 milionů dolarů - první v historii (odpisy se již vyšplhaly na 97 miliard dolarů). Agentuře Bloomberg to sdělil dobře informovaný zdroj.
Zdroj též uvedl, že Cayne si zatím ponechá funkci předsedy rady ředitelů banky. Předpokládá se, že na postu výkonného ředitele bude nahrazen o šestnáct let mladším Alanem Schwartzem, dosavadním prezidentem Bear Stearns.
Pokud Cayne padne, zařadí se za „Chucka" Prince, výkonného šéfa Citibank, či Stana O‘Neala, výkonného ředitele Merrill Lynch, tedy za „hlavouny" velkých investičních bank, které již stačila skolit hypoteční krize a odpisy a ztráty, jež jako následek kriticky dolehly na tyto americké megabanky.
Bear Stearns, pátý největší obchodník s cennými papíry v USA, byl hypoteční krizí zasažen již poměrně záhy, když dva z hedgeových fondů ústavu, jež investovaly do cenných papírů krytých rizikovými hypotékami, „klekly" v červenci loňského roku. Z dnešního pohledu lze tyto krachy vnímat jako první temné vlaštovky nadcházející krize, jež nyní hrozí vyústit v táhlou recesi americké a možná i světové ekonomiky.
Cayne, mistr bridže, jenž nedokončil univerzitu, pracuje v Bear Stearns od roku 1969. Výkonným ředitelem byl jmenován v roce 1993. V bance drží 4,9procentní podíl, což z něj činí druhého největšího individuálního investora v subjektu (podle Forbesu je nejmohovitějším z výkonných šéfů na Wall Streetu, s 1,3 miliardy dolarů v aktivech). Pro srovnání: šestiprocentní podíl v Bear Starns koupila v říjnu loňského roku čínská vláda prostřednictvím svého investičního ramena Citic Securities za rovnou miliardu dolarů.
Další čínské a blízkovýchodní vládní fondy a instituce čile nakupují podíly i v jiných ikonách Wall Streetu. Právě hypoteční krize, ale i třeba rekordně slabý dolar jsou dobrým signálem k nákupu.
Foto: Bloomberg
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.