Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Číně zrychlilo v říjnu na 2,9 procenta z lednových 1,5 procenta. To byl nejvyšší růst od listopadu 2013. Přispěly k tomu hlavně vyšší ceny potravin v souvislosti s oslavami lunárního nového roku. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil čínský statistický úřad.
Dotazovaní analytici očekávali v průměru zrychlení meziroční inflace jen na 2,5 procenta. Meziměsíční inflace činila 1,2 procenta. Cílem vlády je udržet v letošním roce inflaci kolem tří procent, stejně jako loni.
Podle ekonomů by inflace měla začít opět slábnout v březnu, kdy se vytratí efekt svátků. Ceny potravin v únoru meziročně stouply o 4,4 procenta. Ceny nepotravinářského zboží se zvýšily o 2,5 procenta.
Výrobní inflace však naopak v únoru zpomalila na 3,7 procenta, nejníže za 15 měsíců. V lednu činila 4,3 procenta. Výrobní ceny se nyní snižují již čtyři měsíce za sebou, což naznačuje, že zisky těžařů, oceláren i firem ze zpracovatelského průmyslu začnou slábnout po loňském vysokém růstu.
Statistické údaje z Číny jsou na počátku roku obvykle hodnoceny velmi opatrně kvůli zkreslení vlivem různého načasování oslav lunárního nového roku, které jsou provázené dlouhým volnem. Loni byly oslavy v lednu, letos v polovině února.