Končí <span>světová recese</span>?

Ekonomika
10. 7. 2009 08:00
Šéfové Mezinárodního měnového fondu, Washington, 8. července 2009
Šéfové Mezinárodního měnového fondu, Washington, 8. července 2009

Šéfové Mezinárodního měnového fondu, Washington, 8. července 2009Mezinárodní měnový fond odhaduje, že světová ekonomika letos sice celkově klesne o 1,4 procenta, příští rok by však měla růst o 2,5 procenta. Spojeným státům se má dařit lépe než zemím eurozóny. Blíží se konec recese?

Technicky znamená recese minimálně dva čtvrtletní propady ekonomiky v řadě. Z tohoto trendu podle analytiků vybočují nejen Čína a Indie, ale podaří se to i některým vyspělým zemím. "Očekáváme mírné zlepšení v druhé polovině roku 2009 a o něco silnější růst v příštím roce," řekl na setkání se zástupci významných firem Charles Evans, šéf chicagského Fedu. Podle výzkumu agentury Reuters očekávají analytici ve Spojených státech už ve třetím čtvrtletí meziroční růst HDP o 0,4 procenta.

ČTĚTE TAKÉ: Na krizi doplatí nejchudší

Najdou práci? Fronta před úřadem práce v Madridu, červenec 2009Vymanit se z recese, tedy dosáhnout meziročně alespoň jednoho čtvrtletního růstu, ovšem není důkazem výrazně lepšího stavu ekonomiky. Makroekonomická data jsou v posledních týdnech napříč kontinenty přinejmenším smíšená - roste nezaměstnanost, klesá inflace a především roste zadluženost jednotlivých států kvůli záchranným a stimulačním balíčkům. Důsledky shrnuje profesor Newyorské univerzity Nouriel Roubini: "Obrovské výdaje na stabilizaci finančního systému mohou vyvolat novou bublinu na finančních i komoditních trzích."

ČTĚTE TAKÉ: Roubini zase věští zlé časy. Má odpůrce

Vývoj indexu amerických akcií S&P 500 od začátku roku 2008.Signál o stavu a budoucnosti ekonomiky mohou tradičně dát akciové trhy. Ty jsou po prudkém propadu a jarním posílení na rozcestí. Směr jejich vývoje by měla ukázat právě zahájená výsledková sezóna za druhé čtvrtletí. Tu odstartoval hliníkový gigant Alcoa - a překvapil nižší než očekávanou ztrátou a vyššími tržbami. Ty stojí za pozornost.

Po prvním čtvrtletí firmy prezentovaly lepší výsledky, než očekával trh. Překvapivě dobrých zisků však bylo často dosaženo při současném propadu tržeb. Firmy udržely zisk za cenu agresivního snižování nákladů včetně masivního propouštění. A tento mechanismus nemůže fungovat dlouho. "Akciové trhy právě proto nervózně reagují na statistiky z trhu práce," uvedl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. "Nejenže se propouští, ale ti, co zůstávají v práci, pracují méně. Navíc růst hodinových mezd se zastavil. Americká ekonomika směřuje do deflačního teritoria v japonském stylu."

Zlepší se nálada na akciových trzích?Pro další vývoj na akciových trzích bude proto výsledková sezóna důležitá především na úrovni tržeb a výhledu, který společnosti oznámí na další období. Podle FactSet Research je očekáván u společností zahrnutých v americkém indexu S&P 500 celkový meziroční pokles provozního zisku o 36 procent. Největší naděje vkládají analytici do technologického sektoru. Jiní ovšem tvrdí, že odhady hospodářských výsledků jsou úmyslně nižší, aby oznamující společnosti měly možnost překvapit a přinést na trhy po měsíci mírného poklesu nový optimismus.

Foto: Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ