"Bernieho dekáda". Tak nazývá začátek tohoto milénia americký ekonom a nobelista Paul Krugman. Ve svém sloupku na webu The New York Times tím naráží na případ investorů, které zdevastoval pád „letadla" pilotovaného finančníkem Bernardem Madoffem. Kauzu, která je mediálně dobře známá, považuje Krugman za velmi povedenou metaforu toho, co se událo za poslední roky v hospodářství USA.
Krugman reaguje na výsledky Fedem zveřejněné zprávy, která mapuje situaci aktiv a pasiv amerických domácností. Z konečného součtu vyplývá, že od přelomu tisíciletí nedošlo prakticky k vytvoření žádného bohatství: čistá hodnota průměrné domácnosti (očištěná o inflaci) je dokonce nižší než v roce 2001.
Podle ekonoma nejsou výsledky zdaleka překvapivé; USA jsou "národem dlužníků a utrácečů, nikoli střadatelů". Míra osobních úspor, která v roce 1980 činila devět procent, klesla na pouhé 0,6 procenta v letech 2005-2007. Dluh domácnosti tak rostl mnohem rychleji než její příjem. "Naivní důvěra Američanů v neustálý růst jejich bohatství byla podporována i médii jako je The Wall Street Journal, Forbes nebo National Review," píše Krugman.
ČTĚTE TAKÉ: Paul Krugman: Proč by stát nemohl ovládat banku?
Krugman ve svém článku vzpomíná na dalšího amerického ekonoma Irwinga Fishera. Ten už ve třicátých letech upozorňoval na to, že když si lidé i firmy uvědomí svou extrémní zadluženost, inklinují k rychlému prodeji majetku a splácení dluhu. V okamžiku, kdy se tak najednou chovají všichni, roste tlak na pokles cen a hodnoty aktiv, kolabuje spotřebitelská poptávka a ekonomická krize se prohlubuje.
Z velké hospodářské krize 30. let vyvedly podle Krugmana ekonomiku rozsáhlé veřejné pracovní programy, které vedly k plné zaměstnanosti a rychle rostoucím příjmům domácností. Ačkoli vládní dluh stoupal, poměr soukromého dluhu k HDP se za pět let ztenčil na polovinu. Tento ukazatel měl pomoci nastartovat poválečný boom.
ČTĚTE TAKÉ: Krugman: Obama vyznává zvláštní druh voodoo
Krugman dodává, že nic podobného zatím neleží na stole a že kroky, které podniká americká vláda, řeší problém jen částečně. "Rodinám i firmám bude trvat roky, než se dostanou z dluhů, do kterých tak lehkovážně vběhly," odhaduje.
Foto: archiv