<span>Krutá hra Merkelové</span> dotlačila Řeky k pravdomluvnosti

Ekonomika
3. 5. 2010 10:08
Hlavní roli v pomoci Řecku sehrálo Německo a Angela Merkelová.
Hlavní roli v pomoci Řecku sehrálo Německo a Angela Merkelová.

Hlavní roli v pomoci Řecku sehrálo Německo a Angela Merkelová.Dlouhé váhání německé kancléřky Angely Merkelové s poskytnutím finanční pomoci Řecku sledovalo konkrétní cíl, přestože to byla "krutá a nebezpečná hra".

Řeky nicméně tato taktika dotlačila k poskytnutí pravdivých údajů o stavu vlastní ekonomiky a k přijetí skutečných strukturálních reforem. Píše to dnešní vydání francouzského ekonomického deníku Les Echos.

"Pomoc, která by byla poskytnuta příliš rychle, nezaručovala závazek Řecka ke skutečným strukturálním reformám," uvádí deník. Merkelová přitom v uplynulých týdnech čelila výpadům hned z několika členských států eurozóny, že její váhání ohrožuje euro. Trpělivost přitom ztrácel i šéf takzvané euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jean-Claude Juncker. Ten se k tomu přiznal i na nedělní večerní tiskové konferenci po schválení řecké pomoci.

"Merkelová však chtěla znát opravdový obraz řeckých veřejných financí a jejich skutečné potřeby. Chtěla rovněž zapojit Mezinárodní měnový fond, který má v této oblasti nesrovnatelně vyšší zkušenosti než eurozóna," hájí německou kancléřku deník Les Echos. Za pozornost přitom stojí, že řecká vláda, která se moci ujala teprve na podzim loňského roku, tvrdila, že bude na rozdíl od svých předchůdců poskytovat jen pravdivé makroekonomické údaje. 

ČTĚTE TAKÉ: Klaus kritizoval Merkelovou za výroky o klimatu

Během jednání s Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem se ovšem řecké závazky výrazně změnily a s nimi i některé makroekonomické údaje. Eurostat například výrazně revidoval loňský rozpočtový deficit Řecka, který byl ve skutečnosti ještě hlubší. Řekové navíc původně slíbili, že dosáhnou do roku 2012 rozpočtového schodku pod tři procenta hrubého domácího produktu. Během jednání se ale tento závazek nejspíš ukázal jako nereálný a nyní je konečné datum stanoveno na rok 2014.

"Bylo možné poskytnout Řecku rychlou pomoc, ale bez odstranění příčiny současných problémů," píše Les Echos. Merkelové se podle deníku navíc podaří do finanční pomoci Řecku zapojit i německý finanční sektor. Německá Deutsche Bank, pojišťovna Allianz a zajišťovna Munich Re už údajně přislíbily zhruba jednu miliardu eur, což je zhruba 25,5 miliardy korun.

Akcie na světových burzách však zaznamenaly pokles. Zejména důlní společnosti mají obavy z restrikce Číny, která přikázala svým bankám vytvářet větší rezervní fondy, a také z toho, že Austrálie zatížila vyššími daněmi producenty komodit.

Burzovní index MSCI, který zahrnuje akcie Asie vyjma Japonska, spadl o 1,1 procenta. Euro kleslo o 0,5 procenta na 1,3226 dolaru a ztratilo tak zisky, které nabralo po úspěšném schválení pomoci Řecku. Dow Jones klesl o 1,42 procenta, Standard & Poor 500 Index o 1,67 procenta. Posílily však řecké dluhopisy, přidala si také Pražská burza o 0,67 procenta.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ